Podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Trzcianka Wałcz Wydarzenia Złotów

Kąpiel w morzu, jeziorze czy rzece, jest najlepszym „lekiem” na lejący się z nieba żar. Ale musimy pamiętać, że woda może być również bardzo niebezpieczna. Warto zatem przypomnieć sobie i co najważniejsze – przestrzegać – kilka podstawowych zasad, dzięki którym wypoczynek nad wodą będzie li tylko przyjemnością i relaksem.

Pływać tylko w miejscach strzeżonych i wyznaczonych przez ratowników

Pływaj tylko w miejscach oznakowanych i wyznaczonych, oczywiście mając na uwadze indywidualne umiejętności pływackie. Nad każdym kąpieliskiem mogą widnieć dwa różne kolory flagi, i tak : biała oznacza kąpiel pod nadzorem ratowników, czerwona  – zakaz wchodzenia do wody ze względu na różne czynniki, które mogą powodować wypadki lub utrudnić niesienie pomocy. Na kąpielisku wyłączonym z nadzoru ratowników nie widnieje żadna ze wspomnianych flag.

  • Unikać kąpieli w wodzie nieznanej

Woda niesprawdzona, głównie chodzi tu o dno zbiornika oraz często kryjące się zagrożenie pod jego powierzchnią jest częstą przyczyną tragicznych wypadków. Jeśli z danego zbiornika wodnego nikt nie korzysta, to powinno nam dać to do myślenia. Woda może być zanieczyszczona lub ?kryć? w sobie stare konary drzew, miejsca zabagnione czy prądy wodne.

  • Pływać powinny tylko osoby o dobrym stanie zdrowia.

Osoby, których organizm jest osłabiony po chorobie lub wykazują zły stan zdrowia( gorączka, bóle głowy, brzucha, przeziębienie) nie powinny wchodzić do wody.

  • Zakaz wchodzenia do wody pod wpływem ALKOHOLU i środków psychoaktywnych

Na przestrzeni lat odnotowuje się coraz więcej wypadków nad wodą u osób, które były pod wpływem alkoholu. W takich przypadkach umiejętności pływackie schodzą na drugi plan a osoby takie są potencjalnymi  ofiarami. Nawet niewielka dawka alkoholu powoduje szybszą utratę ciepła ciała, przykurcze mięśni, zaburzenia oddychania, problem z realną oceną własnej sprawności fizycznej.

  • Nie wskakiwać do wody nieznanej

Każdy kto skacze do wody płytkiej, niezbadanej musi liczyć się z dużym ryzykiem kalectwa czy nawet śmierci. Znane są przypadki kiedy po skoku okazało się, że pod powierzchnią wody znajdowały się różne przedmioty np. pozostałości złomu, pnie drzew, gruz, itp. Tragiczne skutki skoków do wody niezależnie czy wskakujemy na nogi czy na główkę kończą się podobnie. Statystyki pokazują, że takie sytuacje, często motywowane chęcią zaimponowania innym mają tragiczne zakończenie na skutek uszkodzenia rdzenia kręgowego, trwałego kalectwa czy paraliżu.

  • Nie dopuszczalne jest opalanie się na wodzie

Korzystanie ze sprzętu pływającego jest atrakcyjne, ale również niebezpieczne. Zdarzają się sytuacje, kiedy osoby zasypiają lub opalają się na materacach unoszących się na wodzie. Zdarza się, że dziecko po przebudzeniu oddala się od brzegu i panikuje. Panika może powodować nierozsądne decyzję. Kolejną ważną rzeczą jest zbyt duże zaufanie do  sprzętu dmuchanego np. materace, kółka. Nikt nie wie jak zachowa się dana rzecz gdy będzie poddana dużym temperaturą wynikającym z dużego nasłonecznienia. Warto pamiętać, że osoby, które nie potrafią pływać nie powinny oddalać się na odległość większą niż taką gdzie mają grunt.

  • Opieka

Każdy rodzic musi mieć ? oczy dookoła głowy? kiedy jego dziecko się kąpie. Czasami jedno zachłyśnięcie wodą może skończyć się śmiercią. Ważne jest poczucie obowiązku rodziców, którzy musza pamiętać, że obecność ratowników nie zwalnia ich z pilnowania swoich dzieci.

       Powyższe wskazówki należą do podstawowych i  nigdy nie zastąpią zdrowego rozsądku.

  • 112 numer alarmowy
  • 601 100 100 ? numer ratunkowy nad wodą MOPR i WOPR

Mateusz Kociński