POLICJANCI WALCZĄ Z PIJANYMI KIEROWCAMI

Chodzież Interwencje Na sygnale Najnowsze

CHODIEŻ. Pomimo wielu apeli kierowanych do kierowców za pośrednictwem środków masowego przekazu, nadal na drogi wyjeżdżają ci, dla których bezpieczeństwo nic nie znaczy. W ostatnich dniach policjanci zatrzymali kolejnych kierowców na tzw. podwójnym gazie. Policja zapowiada liczne kontrole i wypowiada wojnę pijanym kierowcom.

Policjanci otrzymali zgłoszenie od innego kierowcy, że na drodze do Zacharzyna całą szerokością jezdni jedzie renault. Skierowany na ten odcinek drogi patrol zatrzymał do kontroli drogowej wskazane auto. Od mężczyzny wyczuwalna była silna woń alkoholu. Badanie wykazało, że kierowca ma ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. 57-latkowi zatrzymano uprawnienia do kierowania. Za przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości odpowie przed sądem, który może zdecydować o tym, że kierowca trafi do więzienia. Oprócz tego orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów, świadczenie pieniężne w wysokości co najmniej 5000 oraz oczywiście 15 punktów karnych.

Policjanci z Margonina zatrzymali do kontroli drogowej w Atanazynie peugeota. 44-letni kierowca „wydmuchał” prawie pół promila. Dzień później policjanci Ogniwa Ruchu Drogowego w centrum Szamocina zatrzymali do kontroli drogowej VW busa, którego kierowca był po użyciu alkoholu.

W każdym przypadku funkcjonariusze zatrzymywali elektronicznie uprawnienia do kierowania oraz sporządzali stosowną dokumentację do sądu. W drugim i trzecim przypadku kierowcom grozi areszt lub grzywna nie niższa niż 2500 złotych oraz 15 punktów. Oprócz tego orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Policja apeluje o rozwagę. Każdy nietrzeźwy kierowca to potencjalne zagrożenie na drodze. Policjanci będą każdorazowo eliminować ich z dróg. Niestety, mamy też świadomość tzw. czarnej liczby, która zawsze w takim przypadku istnieje. Stąd też apel do społeczeństwa, by reagowało na przypadki wsiadania przez kierowcę „za kółko” po wypiciu alkoholu. Jak widać, nie wystarczą apele, kampanie społeczne, czy spoty reklamowe. Zatem musimy wyrobić w nas samych, w każdym obywatelu, brak społecznej akceptacji dla takich kierowców.

W tym miejscu dziękujemy tym wszystkim, którzy nie są bierni w tej kwestii i zgłaszają takie przypadki. Każdy pijany kierowca to potencjalny zabójca. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo na drodze, by nikt z naszego otoczenia nie musiał ponieść największej ofiary za głupotę innych, bo życia nie da się zwrócić!

 

KPP Chodzież,

fot. iStock