POlicjat odwiedził seniorów z Siódemki

Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. Jak nie dać się oszukać, dlaczego należy nosić odblaski, wreszcie co to takiego Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i dlaczego warto z niej korzystać? Na te i wiele innych pytań seniorzy uzyskali odpowiedź. Wczoraj członkowie osiedlowego klubu “Siódemka” w Złotowie spotkali się z policjantem. A wszystko po to, aby starsi mieszkańcy Naszego miasta czuli się bezpieczniej.

Spotkanie odbyło się pod hasłem ?Bezpieczny senior?. Poświęcono je na omówienie najważniejszych kwestii dotyczących bezpieczeństwa seniorów.

W czasie swojej prezentacji policjant omówił zagadnienia związane m.in. z bezpieczeństwem pieszych w ruchu drogowym. Głównym celem spotkania było także podniesienie świadomości osób starszych i przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu, w tym związanych z oszustwami metodą ?na wnuczka, wypadek, krewnego czy policjanta?.

Seniorzy mieli okazję dowiedzieć się w jaki sposób przestępcy wyłudzają pieniądze i jak należy zachować się w takich sytuacjach. Treści teoretyczne przeplatane były realnymi przykładami zdarzeń, do których doszło w ciągu kilku ostatnich lat na terenie powiatu złotowskiego. Przestrzegano również przed podpisywaniem niekorzystnych umów kredytowych oraz związanych z kupnem garnków czy sprzętu AGD.

Z uwagi na bardzo popularne w ostatnim czasie przestępstwo metodą “na Blika”, wyjaśniono seniorom sposób działania sprawców, również tego przestępstwa. Nie zabrakło także informacji związanych z aplikacją Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Kolejnym poruszonym tematem była problematyka współczesnego niewolnictwa. Seniorzy z zainteresowaniem słuchali informacji o zjawisku handlu ludźmi, aktywnie uczestniczyli w dyskusji na temat wyjazdów do pracy za granicę i zagrożeń z nich płynących. Był to temat o tyle ważny, że obecnie ich bliscy i rodzina często zarobkują w taki sposób.

W trakcie spotkania poznali kilka praktycznych porad w jaki sposób można uniknąć stania się ofiarą handlu ludźmi. Policjant zachęcał seniorów do rozmów z najbliższymi o mechanizmach działania przestępców. Podkreślając wielokrotnie, że decydując się na pracę za granicą trzeba wiedzieć, że niezależnie od sytuacji, nikt nie ma prawa nas więzić, przetrzymywać lub zmuszać do czegokolwiek. Warto wiedzieć jak ustrzec się przed takimi zjawiskami i gdzie udać się po pomoc.

Całość spotkania przebiegła w niezwykle miłej atmosferze i z pewnością, już wkrótce, zaowocuje kolejnymi wykładami.

 KPP Złotów