Ponad 100 ton niebezpiecznych odpadów i padłe świnie. Pilscy policjanci zatrzymali kilka osób

Na sygnale Najnowsze Piła Wydarzenia

GMINA SZYDŁOWO. Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KPP w Pile zatrzymali 5 osób podejrzanych o składowanie ponad 105 ton niebezpiecznych odpadów. Zatrzymano również mężczyznę, na którego posesji znaleziono ponad 20 sztuk padłej trzody chlewnej. Wszystko to działo się w jednej z wiosek na terenie gminy Szydłowo.

28 września br. policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KPP w Pile weszli na teren jednej z posesji w gminie Szydłowo.

-Na miejscu funkcjonariusze znaleźli sto zbiorników z różnego rodzaju substancjami. Łącznie składowano w nich ponad 105 ton odpadów. Po pobraniu próbek biegły sądowy z zakresu ochrony środowiska potwierdził, że zgromadzone odpady stwarzają zagrożenie dla ludzi oraz środowiska – informuje mł. asp. Jędrzej Panglisz p.o. oficera prasowego KPP w Pile.

Na miejscu pracowała również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego Państwowej Straży Pożarnej w Pile, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz przedstawiciele lokalnej władzy.

-Dodatkowo w innym budynku gospodarczym funkcjonariusze znaleźli padłą trzodę chlewną. Powiatowy Lekarz Weterynarii potwierdził, że niewłaściwe warunki, w jakich przebywały zwierzęta oraz brak należytej opieki doprowadziły do ich zgonu. 29-latek został zatrzymany i usłyszał już zarzut znęcania się nad zwierzętami – mówi Panglisz.

Szereg wykonanych czynności i zebrany w trakcie działań materiał dowodowy pozwoliły podjąć kolejne działania w tej sprawie.

-Już następnego dnia 5 osób związanych z procederem składowania szkodliwych odpadów zostało zatrzymanych na terenie województwa wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego. Policjanci zabezpieczyli mienie podejrzanych, a u jednego z zatrzymanych znaleźli narkotyki – kontynuuje Jędrzej Panglisz. – Wczoraj trzy osoby zostały objęte dozorem policyjnym. Dzisiaj (30 września) kolejne osoby zostaną doprowadzone do Prokuratury Rejonowej w Pile. Wobec dwójki mężczyzn śledczy będą wnioskowali o tymczasowe aresztowanie.

Za popełnione przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

(Red.)

Fot. KPP Piła