Porozumienie zerwane. Powiat wybuduje most Krzywoustego

Inwestycje Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Z dniem 30 września br. prezydent Piły Piotr Głowski wypowiedział Powiatowi Pilskiemu porozumienie sprzed 14 lat dotyczące zarządzania drogami powiatowymi. Nie rozpaczamy – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej starosta Eligiusz Komarowski zapewniając: Pokażemy miastu, jak dbać o ulice. Wybudujemy też piękny, bezpieczny most Bolesława Krzywoustego.

W myśl zawartego 31 grudnia 2007 roku porozumienia, miastu powierzono zarządzanie drogami powiatowymi przebiegającymi przez teren Gminy Piła (40 km dróg). Powiat natomiast zobowiązał się do przekazywania co roku do kasy miejskiej dwóch milionów złotych. Co sumiennie czynił. Kilka dni temu jednak prezydent Piotr Głowski wypowiedział ten dokument. Tym samym zerwał kolejne porozumienie pomiędzy samorządami. Przypomnijmy. Wcześniej zrezygnował z wieloletniej współpracy w dziedzinie kultury, sportu, oświaty oraz wspólnej organizacji imprez rocznicowych.

– My nie politykowaliśmy, lecz robiliśmy swoje. Zastaliśmy gołą ziemię, dzisiaj stoi na niej piękna hala sportowa przy ulicy Pola. Wybudowaliśmy wielofunkcyjne przy SOSW w Pile, boisko przy Nafcie, boisko przy Mechaniku, gdzie dotąd było klepisko. Odbudowaliśmy zapomniany przez dziesięciolecia stadion przy ulicy Okrzei, za chwilę zakończymy rewitalizację budynku dawnego kina “Iskra”. To wszystko z myślą o mieszkańcach – podkreślił Komarowski.

Jak zaznaczył włodarz powiatu, z dwóch milionów złotych, które corocznie trafiały do miasta, powinny być prowadzone m.in. prace na moście Bolesława Krzywoustego. Tymczasem jest on w tragicznym stanie.

-Od 1 stycznia przejmiemy drogi i usytuowane przy nich obiekty inżynieryjne. Będziemy dbać o ich utrzymanie, odśnieżanie, zmodernizujemy zapomnianą od lat ulicę Kamienną, jestem o tym przekonany, że wybudujemy także mieszkańcom piękny, bezpieczny most w ciągu ulicy 11 Listopada – zadeklarował starosta.

Z funduszami na realizację tych inwestycji nie będzie problemu, ponieważ – na co zwrócił uwagę wicestarosta Arkadiusz Kubich – Powiat Pilski ma doświadczenie w pozyskiwaniu środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

 -Wierzę, że i tym razem sobie poradzimy. Jeśli Zarząd Powiatu bierze się za coś, to doprowadza to do samego końca – zapewnił.

Przypomniał jednocześnie, że po przejęciu dróg powiatowych na terenie Gminy Piła, powiat będzie odpowiedzialny wyłącznie za ich nawierzchnię. Reszta, czyli to co pod nią, m. in. utrzymanie sieci wodociągowej i  kanalizacyjnej, nadal będzie należało do Gminy Piła.

A już od nowego roku…

Pokażemy jak należy zarządzać drogami. Za nami nie stoją słowa, ale czyny – spuentował włodarz powiatu.

(Red.)/(fp)
Fot. Agnieszka Norkowska