Poseł Paszyk: W Polsce ceny towarów i usług rosną najszybciej w Europie

Najnowsze Piła Polityka Wydarzenia

PIŁA. Poniedziałek, 4 stycznia w Pile odbyła się konferencja Posła PSL Krzysztofa Paszyka z udziałem Wiceprzewodniczącego Sejmiku Woj. Wlkp. Jarosława Maciejewskiego, Tadeusza Teterusa oraz Jana Marka Pikulika.

     Poseł Ludowców rozpoczął spotkanie z dziennikarzami cytatem z Premiera Mateusza Morawieckiego: “Za progiem czeka nas nowy lepszy rok. Patrzę na rok 2021 z nadzieją”.

?Czy rzeczywiście będzie to lepszy rok? ? pytał Krzysztof Paszyk. ?Od nowego roku rząd PiS podniósł Polakom rachunki za prąd. Dla przeciętnej rodziny będzie to ponad 13 złotych w miesiącu więcej do zapłacenia, a więc ok. 160 zł w ciągu roku. W wyniku wprowadzanych przez rząd przepisów dot. gospodarowania odpadami rachunki za wywóz śmieci wzrosną średnio o 40%. Premier Mateusz Morawiecki wprowadził też nowe podatki: od spółek komandytowych, cukrowy oraz transportowy. Rząd PiS podniósł też podatek od nieruchomości i składki ZUS dla przedsiębiorców, które sięgną już 1458 zł miesięcznie. Według danych Eurostatu w Polsce ceny towarów i usług rosną najszybciej w Europie ? podsumował poseł Koalicji Polskiej.

      Krzysztof Paszyk odniósł się też do propozycji programowych swojego ugrupowania:

? Zamiast nakładać kolejne opłaty, podatki i obciążenia rząd powinien pomóc doświadczonym kryzysem polskim firmom ? podkreślił.

Koalicja Polska postuluje, by wprowadzić rozwiązania korzystne dla przedsiębiorców:

– rezygnacja z kodu PKD jako kryterium przyznawania pomocy, niech decyduje strata poniesiona przez przedsiębiorcę

– umorzenie składek ZUS dla małych i średnich firm

– świadczenie postojowe wypłacane obowiązkowo przez rząd w sytuacji, gdy decyzją rządu poszczególne branże czy zakłady pracy zostały zamknięte

– koszt zwolnienia lekarskiego pracownika od 1 dnia zwolnienia powinien ponosić ZUS, a nie pracodawca

– obniżka VAT dla gastronomii do 5%

– dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców

      Odnosząc się do kandydatury prof. Roberta Gniazdowskiego na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich Poseł Krzysztof Paszyk podkreślił, że jest to kandydat środka, możliwy do zaakceptowania przez wszystkie strony sporu politycznego.

Katarzyna Ciołek
Asystentka posła Krzysztofa Paszyka