POWIEDZ NIE UŻYWKOM

Najnowsze Regiony

Wakacyjna atmosfera dostarcza wszystkim mnóstwo radości. Każdy marzy o dobrej zabawie, zapominając o własnym bezpieczeństwie. Niestety zagrożeń jest coraz więcej i nie da ich się całkowicie wyeliminować. Co roku, w wakacje można zaobserwować wzrost nieszczęśliwych zdarzeń, które najczęściej wynikają z nieuwagi, bezmyślności i brawury.

Na różnego rodzaju zagrożenia najbardziej narażeni są młodzi ludzie. To oni są otwarci na świat i nowe doznania. Ponadto presja rówieśników oraz niezaspokojona potrzeba bycia akceptowanym i lubianym sprawiają, że tracą czujność i podejmują ryzykowne decyzje. Przez to wplątują się w poważne kłopoty, przekraczające granice przyzwoitości oraz prawa.

To w wakacje większość nastolatków ma swoją pierwszą ?przygodę? z alkoholem, papierosami, bądź innymi używkami. Często znajomi z ekipy częstują, a młody człowiek nie potrafi odmówić. Żyje w przekonaniu, że jak raz spróbuje, to na pewno się nie uzależni i nic mu nie będzie. Ze statystyk wynika, że po alkohol sięgają już 12-latki. Najczęściej wybierają piwo, którego nie traktują jak alkohol. Nastolatki piją głównie dla relaksu i lepszego samopoczucia. Niektórzy twierdzą, że alkohol pomaga im zapomnieć o problemach, z którymi się borykają. Często wymieniają stres, niezaspokojone potrzeby lub brak zrozumienia wśród rodziców.

Ponadto spożywanie alkoholu często wiąże się z niechcianymi, nieprzemyślanymi i przypadkowymi kontaktami seksualnymi. Warto zwrócić uwagę na tzw. pigułkę gwałtu, która może zostać wrzucona do napoju. Wówczas młody człowiek bawiąc się, nawet nie zdaje sobie sprawy, że na pewien czas może stracić kontrolę nad sobą i swoim zachowaniem, a tym samym paść ofiarą przestępstwa.

Młodzież szuka też ?mocnych wrażeń? w narkotykach i dopalaczach. Często alternatywą stają się leki dostępne bez recepty, które można kupić w różnych miejscach, a także w Internecie. Nastolatkowie twierdzą, że leki odprężają i powodują rozluźnienie. Niestety tego typu używki najczęściej powodują zatrucia organizmu, trwały uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć.

Dlatego wielkopolscy policjanci apelują!

Bez względu na wiek uważajmy na siebie i nie ulegajmy wpływom i namowom innych. Zawsze możemy powiedzieć stanowcze NIE!

W okresie wakacji odnotowuje się także bardzo duży wzrost ucieczek z domów. Przyczynami tego typu incydentów często są konflikty z rodzicami, nieszczęśliwa miłość, chęć przeżycia przygody z osobą poznaną np. w Internecie lub wpływ grupy rówieśniczej. Decydując się na ucieczkę, nastolatkowie nie myślą o konsekwencjach. Brak pieniędzy oraz brak miejsca noclegowego powodują kolejne lekkomyślne posunięcia np. kradzieże. Może też zdarzyć się tak, że młody uciekinier spotka ludzi, którzy za udzielenie pomocy wciągną go grupy przestępczej. W tym momencie na myśl przychodzi wykorzystywanie seksualne, werbunek do agencji towarzyskich lub domów publicznych.

KWP Poznań