Powstał film, który przybliża historię pilskiego osiedla Podlasie

Kultura Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Z okazji 35-lecia Rady Osiedla Podlasie w Pile powstał film, na którym przedstawiono pierwsze znane wiadomości na temat tej pilskiej dzielnicy. Przewodnikiem widzów po osiedlu Podlasie jest Maciej Usurski z Muzeum Stanisława Staszica w Pile. Wcześniej z tej serii powstał filmy o osiedlu Górne i o osiedlu Koszyce.

 

 

Początek osiedlu dały dwa majątki ziemskie: Zielona Dolina położona przy ul. Lelewela i Bergenhorst założony przy ul. Lutyckiej. Dowiemy się również o zmianie charakteru Podlasia już w II połowie XIX w. z rolniczego na rolniczo-przemysłowy. Stało się tak dzięki zakładaniu w pobliżu bogatych zasobów gliny cegielni. Poznamy dzieje pierwszego pilskiego lotniska oraz efekty dynamicznego rozwoju osiedla w drugiej połowie lat 30. XX w. Przedstawimy sylwetki repatriantów z Kresów Wschodnich, którzy zapisali się chlubnie w dziejach miasta, historię piekarni działającej nieprzerwanie przez 81 lat przy ul. Lelewela oraz największego zakładu przemysłowego na Podlasiu (najpierw Fea Werke GmbH, później Lumen i Polam Piła, a obecnie Philips Lightning Poland S.A.). Nie zabraknie też wiadomości o szkole podstawowej i kościele parafialnym. Zakończymy wizytą nad jeziorem Płociowym i w Podstrefie Piła działającej w ramach Specjalnej Pomorskiej Strefy Ekonomicznej.

 

Pomysł: Sebastian Daukszewicz

Scenariusz i prowadzenie: Maciej Usurski -Muzeum Stanisława Staszica w Pile,

Zdjęcia i montaż: Piotr Chamczyk

Zdjęcia z drona: Sławomir Nakoneczny

Film zrealizowany przez Studio-P na zlecenie Agencji Reklamowej Studio Horizon, przy współpracy z Radą Osiedla Podlasie w Pile.

Link do filmu Osiedle Podlasie -Dawniej i Dzisiaj

https://www.youtube.com/watch?v=VMbqwtXQ1Oc

 (Red,)