Poznańskie CBA – 3 osoby zatrzymane na gorącym uczynku

Na sygnale Najnowsze Regiony Wydarzenia

Agenci z poznańskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w wyniku operacji specjalnej zatrzymali 4 osoby, w tym 3 na gorącym uczynku, zamieszane w proceder sprzedaży fikcyjnych faktur VAT i usiłowania popełnienia przestępstwa wprowadzenia do obiegu fikcyjnej umowy pożyczki.

Zatrzymania, to efekt operacji specjalnej. 4 przedsiębiorców z terenu woj. wielkopolskiego zaoferowało wystawienie i sprzedaż fikcyjnych faktur VAT, które opiewały na ponad 10 milionów złotych. W zamian żądali łapówki na ponad 1 400 000 złotych.

Podejrzani proponowali zawarcie poświadczającej nieprawdę umowę pożyczki na kwotę 12 milionów złotych. Fikcyjna umowa miała na celu wprowadzenie do obrotu gospodarczego pieniędzy pochodzących z popełnienia przestępstw, głównie z wyłudzeń podatku VAT. Za wystawienie takiej umowy pożyczki oczekiwali prowizji blisko 1,5 miliona złotych.

Agenci CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych i pomieszczenia firmy a także biura rachunkowe. Tam zabezpieczono dokumentację, nośniki danych i dane elektroniczne związane z przestępczym procederem zatrzymanych osób.

Zatrzymani trafią do Prokuratury Krajowej w Poznaniu, tam usłyszą zarzuty.

Wydział Komunikacji Społecznej, CBA