Prezes RARS: węgla w Polsce nie zabraknie

Biznes Interwencje kraj Na sygnale Wydarzenia

Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) /wypowiedź dla portalu polityka.pl:  – Nie brakuje grup interesów, którym zależy, żeby węgla zabrakło, żeby w zimie Polacy odczuwali kryzys. Uda nam się zabezpieczyć potrzeby Polaków i węgla nie zabraknie.

Rząd uspakaja: Węgla nie zabraknie

Kuczmierowski w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla wPolityce.pl: – Na pewno nie brakuje grup interesów, którym zależy, żeby węgla zabrakło, żeby w zimie Polacy odczuwali kryzys. Wśród tych grup kibicujących, żeby w Polsce było źle, jest część opozycji, a także wiele grup interesów. 

Zdaniem prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych prowadzona wokół tematu węgla akcja dezinformacyjna wygląda jak operacja służb, która ma na celu zdyskredytowanie rządu Mateusza Morawieckiego działaniami czarnego PR: – Niemniej jednak możemy być pewni, że uda nam się zabezpieczyć potrzeby Polaków i węgla nie zabraknie. Nie poddajemy się trudnościom – zapewnił szef RARS.

Opał zabezpieczony

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych od początku pełni rolę wspierającą spółki Skarbu Państwa, jeśli chodzi o sprowadzanie węgla kamiennego do Polski. Głównie dotyczy to potrzeb osób prywatnych i gospodarstw domowych, ale też lokalnych ciepłowni czy rolników.

– Mamy podpisane umowy na import węgla do Polski i pierwsze statki powinny dopłynąć do nas w ciągu najbliższych kilku dni. Wymagane od nas rezerwy surowca zostały zabezpieczone w październiku i listopadzie. Jednocześnie główne wolumeny węgla, który ma przypłynąć do Polski, kontraktują spółki Skarbu Państwa na podstawie poleceń premiera – Agencja ma zapewnić zaledwie kilkanaście procent krajowego zapotrzebowania – mówi Kuczmierowski  i zapewnia, że dostępność węgla dla Polaków jest jednym z kluczowych priorytetów aktualnych działań rządu: – Przez cały czas prowadzone są prace usprawniające wydobycie, import i dystrybucję węgla w całej Polsce.

—–

fot. istock
na podstawie: polityka.pl