Przebudowa skrzyżowania na Bydgoskiej jeszcze w tym roku?

Inwestycje Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. To niemal stuprocentowa wiadomość, aczkolwiek jeszcze ze znakiem zapytania. Otóż decyzją Wojewody Wielkopolskiego trzeci i zarazem ostatni etap przebudowy ulicy Bydgoskiej (od ronda W. Bartoszewskiego do do Al. Powstańców Wielkopolskich ze skrzyżowaniem Bydgoska/Roosevelta), został ujęty na liście zadań rekomendowanych  do dofinansowania  z Funduszu Dróg Samorządowych. Teraz w sprawie “być albo nie być” dla tej inwestycji musi wypowiedzieć się Prezes Rady Ministrów. 

Po raz kolejny wniosek o dofinansowanie przebudowy ostatniego etapu Bydgoskiej  został przyjęty i rozpatrzony pozytywnie.  Informację tę przekazał dzisiaj prezydent Piły Piotr Głowski. Podkreślił: – Przygotowaliśmy solidny wniosek, który znowu został zarekomendowany. Teraz piłka jest po stronie polityków. Zwracam się w szczególności do panów parlamentarzystów z Prawa i Sprawiedliwości, żeby się tym tematem zajęli.  

Włodarz Piły ma nadzieję, że tym razem nikt z dofinansowania się nie wycofa. A ma ono wynieść 50 procent wartości całej inwestycji, której koszt oszacowano wstępnie na ponad 6 mln złotych.

Co zostanie wykonane?

Tuż za rondem W. Bartoszewskiego do Alei Powstańców Wielkopolskich będzie położona nowa nawierzchnia, poszerzona o pas lewoskrętu na skrzyżowaniu Bydgoskiej z Roosevelta.  Powstaną nowe chodniki i ścieżki rowerowe, przy czym od strony Banku PKO,  ze względu na trudne warunki terenu będzie to wspólny ciąg dla pieszych i rowerzystów. Przejścia dla pieszych  przy szkole podstawowej i stadionie żużlowym zostaną zachowane w tym samym miejscu. Zostanie tam zamontowana sygnalizacja świetlna. Częścią tego etapu była również przebudowa parkingu przy banku PKO, ale to jest już wykonane – wyjaśnia Miron Tadych, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Pile.

Na razie trudno mówić o dacie rozpoczęcia prac. – Czekamy na zgodę Prezesa Rady Ministrów. Po drodze nasz projekt trafi jeszcze do ministra transportu. Mamy nadzieję, że wszystko odbędzie się w racjonalnym, jak najszybszym terminie, który umożliwi nam przystąpienie do procedur przetargowych, by tę inwestycję wykonać jeszcze w tym roku – dodaje dyrektor ZDiZ.

 (Red.)