Przełączenie numeru alarmowego 998 na numer 112

Chodzież Najnowsze Wydarzenia

CHODZIEŻ. 22 października 2021 roku numer alarmowy 998 został przełączony na numer 112, czyli do Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

-Numer 998 do tej pory był obsługiwany bezpośrednio przez dyżurnego stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Chodzieży na terenie naszego powiatu. Teraz dzwoniąc na numer 998 dodzwonicie się Państwo do Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112, gdzie zgłoszenie zostanie obsłużone i skierowane do odpowiednich służb – wyjaśnia mł. bryg. Leszek Naranowicz z KP PSP w Chodzieży.

Jak dodaje, numery kontaktowe do Komendy Powiatowej PSP w Chodzieży pozostają bez zmian i są zamieszczone na stronie internetowej komendy.

Przeniesienie obsługi numeru 998 ze stanowisk kierowania Państwowej Straży Pożarnej do Centrów Powiadamiania Ratunkowego wynika z realizacji zapisów ustawy o Systemie Powiadamiania Ratunkowego. Proces przenoszenia obsługi 998 został zainicjowany przez Departament Teleinformatyki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i
Administracji 5 sierpnia 2020 r.

-Numer alarmowy 998 nadal działała, zmieniło się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. Oznacza to, że dzwoniąc na numer alarmowy 998 zostaniemy połączeni z operatorem numerów alarmowych w CPR, który przyjmie zgłoszenie i przekaże je do właściwej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej – zaznacza Naranowicz.

(Red.)