Pielęgnuj swój wewnętrzny ogród. „Przynieś kwiatka. Zabierz kwiatka”, czyli… strefa wytchnienia i Wielka Wymiana Roślin po raz pierwszy w Pile.
Wiosna w przyrodzie już się budzi, kalendarzowo przyjdzie za kilka dni, ale czy wpuścimy ją do naszych serc i głów? Setki działań pomocowych, w które w ciągu zaledwie kilku dni w samej Pile zaangażowały się tysiące osób, są ogromnym wysiłkiem – także psychicznym. Podobnie mogą czuć się osoby, które wewnętrznie mierzą się z kryzysem na Wschodzie, dla których świadomość wojny u granic sama w sobie jest wyzwaniem. Trudno o dobry nastrój. Co gorsza, coraz częściej słychać głosy, że nie wypada mieć dobrego nastroju, dobrych wiadomości, sukcesów. Nie wypada, bo na świecie dzieje się zło. Czy na pewno jest to dobra droga? Dokąd nas zaprowadzi? – zastanawia się Justyna Jasoń- Pawłowska na swoim blogu.
Doceniamy rolę wszystkich pomagających, rozumiemy też, że każdy z nas ma inne potrzeby i inną wytrzymałość psychiczną. Każdemu chcemy dać przestrzeń, w której odnajdzie chwilowe wytchnienie, bo doceniamy jego rolę w obecnej sytuacji Pasieka Edukacyjna i Ogród Społeczny Fundacji Pszczoła spełnia kilka równoważnych funkcji.
Jest miejscem edukacji przyrodniczej, z drugiej strony jest to miejsce łagodzenia stresu przez kontakt z naturą oraz miejsce budowania więzi między mieszkańcami.
Dlatego w tym roku inauguracja działań będzie miała dwa uzupełniające się wymiary. Pierwszą część wydarzenia przygotuje psycholog, psychoterapeutka i psychotraumatolog Katarzyna Durak-Lecyk.
– Opowiem o tym, jak działa na nas strach i ładowanie się strumieniem przerażających informacji, ale przede wszystkim o tym, jak zadbać o siebie w tym trudnym czasie. Czasem – jak w ratownictwie – także psychice trzeba założyć „maskę z tlenem”, by móc pomagać
dalej, albo – po prostu – żyć, chodzić do pracy, utrzymywać relacje. Powiem także o tym, że nie ma nic złego w podtrzymywaniu pasji i aktywności, które wydają się błahe, kiedy oglądamy obrazy z tak bliskiej wojny.
Druga część wydarzenia to Wielka Wymiana Roślin. Rośliny – zarówno ich pielęgnacja, prace ogrodnicze, jak i samo „towarzystwo” – pomagają odnaleźć spokój, odpocząć, zmieniają otoczenie na lepsze. Połowa marca to dobry czas, by poczuć wiosnę, ubrudzić ręce w ziemi i dać nowe życie roślinom, dla których nie mamy już miejsca.
– Na przykład takim, które domagają się przesadzenia, a przy okazji dobrze zrobi im podział na kilka mniejszych. W ten sposób mogą ucieszyć kogoś innego – mówi Bożena Wola, prezes Fundacji Pszczoła.
– Wystarczy 12 marca przynieść je na UAM i zostawić na stanowisku wymiany. W tym samym miejscu będzie można znaleźć coś dla siebie – każdą roślinę, której chcemy dać nowy dom, można tak po prostu zabrać ze sobą. Chcemy umożliwić i ułatwić wszystkim chętnym wymianę roślin, których z jednej strony szkoda, a z drugiej – mogą dać radość komuś innemu.
Pierwsza w Pile Wielka Wymiana Roślin odbędzie się pod hasłem „Przynieś kwiatka. Zabierz kwiatka”. Ze względu na czas – 12 marca – w grę wchodzą przede wszystkim rośliny doniczkowe, ale partner akcji – Leroy Merlin – dostarczy także nasiona i sadzonki roślin ogrodowych. Dla nich również będzie to idealny czas na posadzenie i wysianie. Oprócz roślin dostępne będą także ziemia i keramzyt. Wszystko – bezpłatnie.
Do zostawiających rośliny (szczególnie te na etapie sadzonki) ogromna prośba o opisanie pozostawionej rośliny, by było wiadomo co z niej wyrośnie. Na stanowisku wymiany będą dostępne karteczki i długopisy, żeby zrobić to na miejscu.
Na wymianie jednak się nie skończy. Będzie także część teoretyczna wokół roślin domowych i miejskiego ogrodnictwa. Swoją wiedzą podzielą się doświadczeni pracownicy działu „Ogród” naszego pilskiego sklepu Leroy Merlin.
Na wydarzenie zapraszamy w sobotę 12 marca (sobota) do Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile,
przy ul. Kołobrzeskiej 15.
Zaczynamy o 10:00 w auli. O 11:00 wychodzimy do ogrodu. Będzie ognisko z kiełbaskami, wymiana roślin, możliwość pobrudzenia rąk ziemią. Przez cały czas będą dostępne także ogrodowe ekspertki Leroy Merlin, które będzie można zapytać o wszystko, co dotyczy utrzymania roślin.
Szukajcie nas przy Pasiece Edukacyjnej.
Dzięki sponsorom wszystkie elementy wydarzenia są bezpłatne.
Można przesadzać!
- Bożena Wola