Rady „Zakręconego Fajerwerka” – policjanci uczą jak bezpiecznie używać fajerwerków

Edukacja Interwencje Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia

Policjanci z jednostki Policji w Wałczu rozpoczęli cykl spotkań z najmłodszymi na temat tego jak bezpiecznie obchodzić się z fajerwerkami. Rad „Zakręconego Fajerwerka” wysłuchali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dębołęce.

W okresie przedświątecznym policjanci każdego roku spotykają się z uczniami i przypominają o bezpiecznym spędzaniu wolnego czasu w czasie przerwy świątecznej. Tematem przewodnim spotkania jest nauka bezpiecznego używania fajerwerków.  Celem głównym spotkania – uświadomienie uczniom zagrożeń, jakie niesie nieostrożne używanie fajerwerków, udzielenie porad  jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków i uświadomienie uczniom, że zakazy i nakazy dorosłych wynikają z troski o ich zdrowie i życie.

Następnie uczniowie obejrzeli film z serii „Alfred radzi” pt. Bądź grzeczny, a będziesz bezpieczny w pobliżu fajerwerków.” Uczniowie wzięli udział zabawie tematycznej – odwijania cukierka w rękawiczkach i z zawiązanymi oczami, żeby poczuć jak to jest, gdy się nie widzi i poznać jak czuje się osoba z uszkodzonymi nerwami dłoni.

Podsumowaniem lekcji z policjantami było wysłuchanie rad „Zakręconego Fajerwerka” i powtarzanie haseł o bezpiecznych fajerwerkach. Uczniom spotkanie podobało się, a zwłaszcza część praktyczna spotkania. Na koniec wszyscy składali sobie życzenia świąteczne. Najmłodsi uczniowie zostali wyposażeni przez policjantów w odblaskowe zawieszki.

Bezpieczne fajerwerki”

1. Nigdy nie baw się fajerwerkami, są wybuchowe i mogą Cię zranić.

2. Tylko dorośli mogą zapalać fajerwerki.

3. Gdy oglądasz fajerwerki, stój daleko. Jeśli będziesz zbyt blisko fajerwerków mogą Cię zranić.

4. Nie podchodź i nie dotykaj zgaszonych fajerwerków, nawet tych, które nie wystrzeliły, nadal mogą wybuchnąć.

5. Fajerwerki kogą poparzyć i zranić Ci dłonie, dlatego zakładaj rękawiczki, gdy ich używasz.

6. Zamknij zwierzęta w domu, one boją się fajerwerków.

7. Zimnych ogni nie dawaj dzieciom poniżej 5 roku życia.

8. Musisz mieć 18 lat, by kupić fajerwerki.

https://walcz.policja.gov.pl/zwa/aktualnosci/aktualnosci/51996,Rady-Zakreconego-Fajerwerka-policjanci-ucza-jak-bezpiecznie-uzywac-fajerwerkow.html