Reportaże wcielone Mordechaja Canina będą czytane w Pile

Kultura Najnowsze Piła Wydarzenia
PIŁA. Czytanie reportaży wcielonych ?Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce? Mordechaja Canina – już  13 kwietnia w Herbaciarni Kubek, al. Piastów 15, godz. 17.00.
Iwona Belter z PiMBP w Pile: -Wszyscy będziemy moderatorami czytania lektury ? osobno, obok, wspólnie ? jakkolwiek ? otwartej rozmowy, o rzeczach, które nie są łatwe. Zakładamy nieprzewidywalność, polemikę, bo i książka zachęca do interpretacji i dzielenia się własnymi refleksjami. Rzeczywistość powojenna lat czterdziestych, kiedy to wszyscy czekali  i zastanawiali się: jaka będzie Polska?  W odniesieniu do dnia dzisiejszego podobieństw jest mnóstwo. To samo czekanie i jeszcze więcej pytań, które namnożyły się z upływem lat? Postawy, działania, intencje, obawy, pamięć  i  tożsamości narodowe, światopoglądy, spory i wielka polityka, mają wpływ na nasze relacje. Nie jest więc bez znaczenia, z jakim bagażem rodzinnych i sąsiedzkich historii zasiądziemy do wspólnego czytania reportaży wcielonych pt. ?Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce? Mordechaja Canina.  Czy nam się to podoba czy nie punktem odniesienia w życiu jest historia, nawet jak jako społeczeństwo nie jesteśmy tego świadomi.  
W wydarzeniu udział wezmą literaturoznawcy, historycy, socjolodzy, antropolodzy i animatorzy społeczni (w zależności od ustaleń) oraz Krystyna Bratkowska (wydawczyni). Podczas spotkania będzie można nabyć książkę w przystępnej cenie.
(WM)