Retrospekcje – pilskie strzelectwo. Czy jeszcze istnieje..? O TAK!

Najnowsze Piła Wydarzenia

     Piła była zawsze regionem strzeleckim. Od 1979 roku podstawową bazą dla strzelców sportowych, historycznych oraz myśliwych było Centrum Strzelectwa Sportowego ?Tarcza?. Na tych strzelnicach przeprowadzono przez okres jej działania tj. do roku 2018 dziesiątki imprez strzeleckich rangi mistrzostw Polski, w tym  5 finałów spartakiad młodzieży oraz parkury myśliwskie.                                                    

     W roku 2018 władze Piły zamknęły CSS ?Tarcza?, bez konsultacji. Mimo iż ze strzelnic rocznie korzystało ok.13 tysięcy strzelających – dane z informacji publicznej spółki zarządzającej strzelnicami. Były protesty środowisk strzeleckich, list otwarty do Prezydenta Piły, wnioski Rady Łowieckiej i naszego klubu, a obecnie wniosek Starosty Pilskiego o przekazanie strzelnic, niestety Prezydenci miasta chcą strzelnice sprzedać lub wydzierżawić ? oczywiście jest to kolejna wersja w tym temacie.   

     Aktualnie mienie strzelnicy tj. kosztowny sprzęt elektroniczny i inny techniczny jest wyprzedawany,  a stanowiska strzeleckie demontowane. Wartość strzelnicy spadła o 1/3, każdy kto będzie nowym właścicielem tych strzelnic będzie musiał sporo inwestować, by mogły one być dostępne strzelcom.  

Kazimierz Sadowski

     Czy są jeszcze strzelcy w Pile i regionie pilskim? TAK. SĄ!
I tak: w sportowych klubach strzeleckich, których jest 3 i posiadają one licencję Polskiego Związku Strzelectwa tj.  Uczniowski Klub Sportowy ?Tarcza? ok. 50 osób, Pilski Klub Strzelecki ok. 25 osób, Strzelecki Klub Sportowy ?Inter-Continental? ok. 170 osób w tym ok. 30 reprezentantów bierze udział w kwalifikowanym systemie ogólnopolskiego współzawodnictwa sportowego. Ponadto działa stowarzyszenie historyczne Pilskie Bractwo Kurkowe ?Tarcza? ok. 25 osób oraz strzelcy z kół myśliwskich, z których ok. 2500 osób posiada broń.

     Strzelcy naszego klubu trenują w sali strzeleckiej przy I LO w Pile z pistoletów i karabinków pneumatycznych. Treningi i zawody z boni kulowej pistolet, karabin i strzelby do rzutków prowadzone są na strzelnicach ?Hubertus? w Chodzieży oraz konsultacje w Bydgoszczy i Zielonej Górze. Inne kluby oraz myśliwi na strzelnicy w Chodzieży, w Wągrowcu, w Trzciance, k. Wałcza oraz Sarbce.

    W tym roku klub nasz z racji na obostrzenia zrealizował ok. 60 procent planowanych treningów oraz  zawodów. Ograniczyliśmy ilość startujących w zawodach organizowanych przez klub oraz w zawodach wyjazdowych dla jego reprezentantów.                                                                                                         

Kazimierz Sadowski
Prezes UKS “I-C”, wolontariusz

Fot. KS