Rozbudowa doraźnych izb przyjęć specjalnością terytorialsów

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Regiony Trzcianka Wałcz Wydarzenia

POZNAŃ. To już trzecia doraźna izba przyjęć, którą rozbudowali żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Modułowe izby działają już w Wolicy i Ostrowie Wielkopolskim. W sobotę żołnierze przywieźli kontenery do Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.  Takie rozwiązanie według medyków, pozwala chronić zdrowie w walce z koronawirusem.

Żołnierze z 12 WBOT po raz trzeci podjęli się skonstruować z kontenerów doraźną izbę przyjęć. Terytorialsi nabierają w tym wprawy, bo budowa zajmuje im coraz mniej czasu. Medycy  poznańskiego szpitala wojewódzkiego przy ul. Lutyckiej, podobnie jak ich koledzy po fachu, postanowili stworzyć modułową doraźną izbę przyjęć. Takie rozwiązanie pozwoli zachować bezpieczeństwo zarówno dla personelu medycznego, jak i hospitalizowanych na terenie placówki pacjentów.

Izba stanęła przed ?Rotundą? i składa się z trzech połączonych ze sobą kontenerów. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy, będą  dokonywać tam triażu, czyli wstępnej oceny stanu zdrowia przyjmowanego pacjenta.  Aby stworzyć takie miejsce, wielkopolscy terytorialsi  najpierw sprowadzili potrzebne kontenery. Sprzęt został przywieziony do szpitala w częściach.  Przy pomocy dźwigu i narzędzi, żołnierze zamontowali wszystkie elementy, doprowadzili instalację elektryczną oraz zainstalowali klimatyzatory i ogrzewanie.

-Można powiedzieć, że rozbudowa kontenerów stała się specjalnością kompanii dowodzenia, bo to oni realizują te zadania. Decyzję o skierowaniu moich żołnierzy do wykonania rozbudowy modułowej izby przyjęć podjąłem na wniosek wojewody wielkopolskiego  ? komentuje płk Rafał Miernik, dowódca 12 WBOT .

Żołnierze rozpoczęli pracę wczesnym porankiem. Akcja zakończyła się po południu. Stworzenie modułowej izby przyjęć pozwoli prawidłowo funkcjonować szpitalowi podczas pandemii. Takie rozwiązanie pozwoli zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa w  szpitalach. Kolejna budowa już jutro, w szpitalu w Kaliszu.

***

12 Wielkopolska Brygady Obrony Terytorialnej od początku angażuje się w walkę z pandemią na terenie Wielkopolski oraz Ziemi Lubuskiej. Terytorialsi wspierają personel medyczny,  zabezpieczali granice, opiekują się weteranami i seniorami, dostarczając zakupy i leki. Jednostka  współpracuje z wojewodami. Żołnierze wspierają także policjantów w doglądaniu osób w kwarantannie. Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik ? oficer o bogatym doświadczeniu wojskowym. W skład 12 WBOT wchodzą trzy bataliony lekkiej piechoty: 124blp w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie (woj. lubuskie).

 

Ppor. Anna Jasińska

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej