Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o.o. informuje że od 1 lipca ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, czyli obowiązek złożenia deklaracji o źródłach ciepła eksploatowanych w budynkach. Chodzi m.in. o:
- piece węglowe,
- piece gazowe,
- kominki,
- fotowoltaikę.
Właściciele istniejących budynków mają 12 miesięcy na złożenie deklaracji, właściciele nowych obiektów na zgłoszenie źródła ciepła lub spalania paliw mają 14 dni od momentu jego uruchomienia. Jeśli tego nie zrobimy, to może nam grozić nawet 5 tys. zł grzywny.
Na początek jednak najważniejsze wyjaśnienie. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy tylko niektórych nieruchomości. Nowym obowiązkiem muszą się więc martwić właściciele budynków, a nie na przykład mieszkań. Choć są wyjątki.
W przypadku bloków zgłoszenia nie musi dokonywać każdy właściciel mieszkania z osobna. Zazwyczaj są one bowiem tylko częścią budynku, którym zarządza spółdzielnia lub wspólnota. W przypadku mieszkań komunalnych natomiast ? gmina. To na zarządcy ciąży obowiązek zgłoszenia źródeł ciepła do ewidencji.
Jest jednak wyjątek. “Jeżeli w lokalu jest indywidualne źródło ciepła np. kominek to taką deklarację trzeba złożyć samodzielnie” ? tłumaczy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
Anna Kornecka wiceminister rozwoju, pracy i technologii przekazała na konferencji prasowej, że w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego od kilku miesięcy trwają prace nad stworzeniem kompleksowego rozwiązania wspierającego walkę ze smogiem, czyli Zintegrowanego Systemu Ograniczana Niskiej Emisji ZONE. Jego elementem jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków.
Po co Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków?
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków powstała, jak uzasadniała Kornecka, dlatego, że w Polsce już od kilkudziesięciu lat zmagamy się z problemem smogu. Zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju jest spowodowane głównie tzw. niską emisją z ogrzewania gospodarstw domowych. Miliony budynków jednorodzinnych mają przestarzałe i mało sprawne kotły na węgiel i drewno, tzw. kopciuchy, emitujące znaczne ilości zanieczyszczeń. Ponad 70 proc. domów jednorodzinnych nie ma żadnej izolacji cieplnej lub jest bardzo słabo ocieplona.
Za 40 proc. emisji CO2 w naszej atmosferze odpowiadają budynki, a połowa z nich to budynki mieszkalne. Dlatego bardzo zależy nam, by stworzyć jednolitą, wielopoziomową strategię walki z zanieczyszczeniem powietrza. I temu służyć ma właśnie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, którą uruchamiamy (…) pod adresem zone.gunb.gov.pl – poinformowała wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
Dostarczamy obywatelom i gminom proste, intuicyjne narzędzie, które może wpłynąć na poprawę jakości powietrza, walkę z ubóstwem energetycznym i poprawę efektywności energetycznej budynków – dodała.
Pełniąca obowiązki głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska zauważyła z kolei, że do tej pory nie było narzędzia, które pozwoliłoby w jednolity sposób zebrać dane z całego kraju i na tej podstawie opracowywać politykę walki z niską emisją z ogrzewania gospodarstw domowych.
Miejska Energetyka Cieplna