Ruszyły policyjne patrole na wodzie

Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Co prawda do rozpoczęcia sezonu letniego jeszcze kilka kalendarzowych dni, ale ładna pogoda przyciąga miłośników kąpieli nad wodę. Policyjne patrole jak i w poprzednim roku będą podczas służb przyglądać się w jaki sposób korzystamy ze sprzętu wodnego, czy nasze zachowanie nie wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo nasze i pozostałych osób znajdujących się w pobliżu. Działania na wodach, wzmożone kontrole zakończą się wraz z końcem sezonu letniego.

Od kilku dni na wodach powiatu wałeckiego można zaobserwować policyjne patrole. Miasto Wałcz usytuowane jest między dwoma jeziorami- Zamkowym i Raduń. To tam policyjni wodniacy pełnią od kilku dni służbę. Patrole kontrolować również będą zachowania na jeziorze Bytyń Wielki- największym jeziorze Pojezierza Wałeckiego.

Policyjne patrole w szczególności zintensyfikowane kontrole prowadzą w weekendy, kiedy to plaże oblegane są przez osoby pragnące się schłodzić, turystów wypoczywających na łodziach, jak również amatorów wędkowania. Policyjni wodniacy podczas służb przyglądają się w jaki sposób korzystamy ze sprzętu wodnego, czy nasze zachowanie nie wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo nasze i pozostałych osób znajdujących się w pobliżu.

Eliminowane są osoby nietrzeźwe korzystające ze sprzętu wodnego. Patrol wodny jednostki policji w Wałczu dysponuje jedną łodzią motorową. Policyjne służby na wodzie wspomagają działania straży rybackiej oraz WOPR-u.

UWAGA! Korzystając z dobrodziejstw wody, bądźmy ostrożni i rozważni:

– W żadnym wypadku nie wolno wchodzić do wody będąc pod wpływem alkoholu lub silnie działających leków. Statystyki pokazują, że do utonięć dochodzi najczęściej po spożyciu alkoholu.

– Osoby korzystające ze sprzętu pływającego muszą pamiętać o zabraniu kamizelek ratunkowych.

– Wybierajmy te kąpieliska, które są strzeżone.

– Nie wolno wszczynać fałszywych alarmów, na przykład dla żartu udając tonięcie.

– Najlepiej nie wybierać się nad wodę samotnie i nie korzystać z kąpielisk w odludnych miejscach.

– Dzieci muszą zawsze korzystać z kąpieli pod opieką dorosłych; oprócz opieki ważne jest także uczenie dzieci od najmłodszych lat bezpiecznych zachowań nad wodą.

Pamiętajmy! W dużej mierze to od nas samych zależy bezpieczeństwo. Zadbajmy, abyśmy aktywny wypoczynek wspominali miło i z uśmiechem na twarzy.

Asp. Beata Budzyń
KPP Wałcz