Rząd odwołuje stan zagrożenia epidemicznego. Jest data

kraj Najnowsze Wydarzenia

Od lipca w Polsce nie będzie już obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego. Trwał on w naszym kraju od 16 maja 2022 r. Rząd go później przedłużał. Wcześniej od marca 2020 r. do maja 2022 r. obowiązywał w naszym kraju stan epidemii.

Stan zagrożenia epidemicznego ma być odwołany od 1 lipca. Jest już projekt w tej sprawie. Taki stan został ogłoszony w maju ubiegłego roku i przedłużony pod koniec 2022 r. W jego trakcie obowiązuje nakaz noszenia maseczek w placówkach ochrony zdrowia i aptekach. Wcześniej – od 20 marca 2020 r. do maja 2022 r. – obowiązywał w naszym kraju stan epidemii.

Stan zagrożenia epidemicznego oznacza, że na danym terenie jest zwiększone prawdopodobieństwo powstania epidemii. Teren ten zostaje on uznany formalnie za taki, na którym istnieją warunki i znacznego stopnia prawdopodobieństwo wystąpienia epidemii.

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony

Najnowszy projekt rozporządzenia ws. stanu zagrożenia epidemicznego stwierdza, że odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego obowiązującego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 nastąpi z dniem 1 lipca. Projekt opublikowano we wtorek 2 maja na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego oznacza, że uchylony zostanie akt prawny, który go ogłaszał, czyli rozporządzenie ministra zdrowia z 12 maja 2022 r.

Ministerstwo Zdrowia we wtorek poinformowało, że minionej doby badania potwierdziły 45 zakażeń koronawirusem w Polsce, w tym 10 ponownych. Nie odnotowano zgonów osób z COVID-19. Tego dnia wykonano 1414 testów w kierunku SARS-CoV-2.

monety.pl