Salon Pilski Art. 2021 tuż tuż!

Kultura Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Przed nami doroczny Przegląd Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego SALON ART 2021. Będzie to już 45. edycja wydarzenia. Szykuje się pod wieloma względami spotkanie wyjątkowe: W tegorocznym Salonie weźmie udział rekordowa liczba artystów – 42. I będzie Gość Specjalny – z artystyczną niespodzianką.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.

Zapraszają: Powiat Pilski oraz BWAiUP

W 45. Salonie Pilskim ART. 2021 wezmą udział: Janusz Argasiński, Alfred Aszkiełowicz, Wojciech Beszterda, Małgorzata Biała, Paulina Brodowska, Ori Gawrońska, Danuta Grabowska, Robert Judycki, Anna Kluza, Olimpia Kogut, Agnieszka Kołcon, Anna Lejba, Hanna Łastowska-Semrau, Wiktoria Łuszczewska, Rafał Łuszczewski, Zofia Łuszczewska, Krzysztof Madera, Paula Marinelli, Andrzej Masianis, Marta Mrówka, Joanna Naranowicz, Krystyna Noska, Tadeusz Ogrodnik, Katarzyna Olter, Lucyna Pach, Tomasz Perlicjan, Barbara Pierzgalska-Grams, Stanisław Pręgowski, Eugeniusz Repczyński, Bogusława Różańska, Karolina Smorawska, Piotr Spek, Bernadeta Sudnikowicz, Agnieszka Szymańska, Marta Tomaszewska-Gruszka, Andrzej Tomaszewski, Agnieszka Ulanowska, Elżbieta Wasyłyk, Renata Wojnarowicz, Dariusz Zatoka i Marta Zatylny.

Gościem Specjalnym 45. Salonu Pilskiego będzie Joanna Imielska.

Artystka od 1989 roku pracuje na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym, prowadzi pracownię rysunku na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa. W 2013 roku uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. Zajmuje się rysunkiem i malarstwem. W sierpniu br. Joanna Imielska prezentowała w Galerii BWA w Pile wystawę „Dotknij wiatru, dotknij wody” – cykl podróżny.

Są miejsca, do których wielokrotnie powracam. Miastem moich powrotów jest między innymi czeska Ostrawa, Nowy Jork, Miedzianka na Dolnym Śląsku – wymieniała. W wyeksponowanych pracach utrwaliła także klimat Gór Harzu, Szanghaju, Pekinu i Serbii. Ostatnio do listy „miast powrotów” Joanna Imielska dopisała także Piłę. I to z pracami poświęconymi naszemu miastu artystka przyjedzie na 45. Salon Piski ART. 2021.

Miniony rok pomimo początkowego locdownu i późniejszych obostrzeń obfitował w wiele interesujących wydarzeń w Biurze Wystaw Artystycznych. Szeroko otworzyliśmy drzwi Galerii młodemu pokoleniu artystów i odbiorców sztuki. Otwierając w marcu Galerię Debiutów nawet nie przeczuwaliśmy do jakiego stopnia okaże się ona potrzebna i jak bardzo wniesie ożywczy powiew w naszą przestrzeń. Debiuty Marty Zatylny, Olimpii Kogut, Karoliny Somorawskiej i Ori Gawrońskiej otworzyły nowy rozdział w 45-letniej historii BWA. Oto młode artystki mogą współistnieć w prestiżowej Galerii Sztuki Współczesnej obok sław i uznanych mistrzów, czego jakże symbolicznym wyrazem była wystawa Karoliny Smorawskiej prezentowana obok wystaw Franciszka Starowieyskiego, a następnie Henryka Cześnika – mówi E. Wolski.

Dodajmy, że wszystkie artystki, które debiutowały w minionym roku w Galerii Debiutów BWA, biorą udział w 45. Salonie Pilskim.

-Miniony rok to także interesujące wystawy w dużej Galerii, w tym ciesząca się rekordowym zainteresowaniem ekspozycja Teatru Rysowania „Czekając na Ocaliciela” Franciszka Starowieyskiego. Zainteresowanie, jakie wzbudzają, to dowód na to, że dobrze zaprezentowana i spopularyzowana jako ważne wydarzenia (bo takimi rzeczywiście były!) sztuka potrafi poruszyć, zainteresować i skłonić do przeróżnych refleksji. Jestem przekonany, że nie inaczej będzie podczas 45. Salonu Pilskiego. Różnorodność prezentowanych na nim prac – stylistyczna, tematyczna i artystyczna – to gwarancja, że na tej wystawie każdy znajdzie coś dla siebie. I nie do przecenienia jest swoista konfrontacja międzypokoleniowa – dodaje E. Wolski.

Podczas wernisażu z minirecitalem fortepianowym wystąpi Piotr Grelowski.

Wernisaż 45. Przeglądu Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego Salon Pilski Art. 2021 odbędzie się w piątek, 7 stycznia 2022 r. o godz. 19.00.

UWAGA! – z powodu sytuacji epidemiologicznej i wprowadzonych w związku z nią obostrzeń, na wejście na wernisaż w tym dniu będą obowiązywały zapisy.

W pierwszej kolejności zapraszamy Artystów – uczestników Salonu Pilskiego. Każdemu z Państwa mogą podczas wernisażu towarzyszyć 2 osoby (prosimy o kontakt z BWA do czwartku, 30 grudnia, w celu ustalenia szczegółów tel. 67 213 11 82).

W poniedziałek, 3 stycznia, zamieścimy informację o liczbie wolnych miejsc na wernisaż – i poprosimy o kontakt z nami osoby chętne, by w wydarzeniu uczestniczyć. Prosimy śledzić nasze wpisy, tu na Faccebooku, oraz na stronie www.galeriebwa.pila.pl.

Każdy z Państwa będzie mógł oglądać otwarcie tej najważniejszej, bo podsumowującej rok, wystawy, ponieważ wernisaż Salonu Pilskiego ART. 2021 będzie transmitowany na żywo w sieci – na naszym facebookowym profilu FB/Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile – piątek, 7 stycznia 2022, o godz. 19.00.

Następnie – od 10 stycznia – zaprosimy Państwa do indywidualnego zwiedzania ekspozycji: od pon. do pt.: w godz. 9.00-15.00, w środy: 9.00-19.00).

Zapraszamy!

 BWAiUP Piła