W ostatnich dwóch latach Muzeum Stanisława Staszica realizowało dwa projekty związane z modernizacją budynku i poprawą warunków funkcjonowania oraz unowocześnieniem wystawy stałej, która jest już dostępna dla mieszkańców i odwiedzających miasto gości w nowej odsłonie. Zobaczcie te zmiany na własne oczy!
– Przekazujemy Państwu dzisiaj stary, ale zupełnie nowy dom Staszica, który przeszedł wielką modernizację, choć na pierwszy rzut oka jej nie widać. Zostały ukryte elementy związane z nowoczesną infrastrukturą, zachowany został charakter tego obiektu, a przede wszystkim jest on dostępny dla osób starszych czy niepełnosprawnych. Zapraszam wszystkich serdecznie! – powiedział prezydent Piły Piotr Głowski.
– Pojawiło się tu kilka rodzajów multimediów: są monitory z ekranami dotykowymi, na których przedstawione są wybrane wątki dotyczące życia i działalności Staszica. Na monitorach zamieściliśmy niespełna 400 ilustracji, 180 tekstów. Myślę, że materiał jest dość obszerny i obfity – wystawę w nowej odsłonie zapowiedział Maciej Usurski, historyk i kustosz Muzeum Stanisława Staszica.
W trzech salach pojawiły się także głośniki do odsłuchu informacji, które zostały umieszczone przy ciekawszych obiektach, między innymi przy portrecie olejnym Staszica, który powstał jeszcze za jego życia. W muzeum pojawiły się multimedialne szafa i komoda – za drzwiami i w szufladach kryją się eksponaty wraz z opowieścią, którą ze sobą niosą.
Warto wspomnieć, że w korytarzu pomiędzy salą drugą a trzecią przy rysunku Jana Piotra Norblina przedstawiającym Zaprzysiężenie Konstytucji 3 Maja 1791 roku można odsłuchać nagranie z pięciu debat z okresu Sejmu Czteroletniego. W tych debatach Staszic uczestniczył jako widz na galerii w Zamku Królewskim, więc miał bezpośrednio okazję obserwować obrady.
– Na pewno z wielkim zainteresowaniem młodzież będzie wysłuchiwała tych informacji i oglądała materiały, bo pojawiła się szafa i komoda multimedialna. Na pewno urozmaica to ofertę edukacyjną, dla młodego człowieka, do którego przemawia wszystko co było, ale też ma duże znaczenie w przyswajaniu informacji to, że jest to przekazane za pomocą środków multimedialnych – podsumowała po zwiedzeniu nowej wystawy Maria Kubica, przewodnicząca Rady Miasta Piły.
Remont budynku odbył się dzięki dofinansowaniu wysokości blisko 1,5 miliona złotych, które Muzeum Stanisława Staszica otrzymało w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. W ramach zadania m.in.: wymieniono stolarkę okienną i drzwiową oraz podłogi i schody, zmieniono instalacje, wykonano przyłącze do Miejskiej Energetyki Cieplnej, wymieniono grzejniki. Wykonane zostały wszystkie niezbędne prace konserwacyjne. Od strony ogrodu pojawiło się także nowe wejście do budynku. Przede wszystkim zamontowana została winda zewnętrzna, a także toaleta przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Ponadto w ramach realizacji tego projektu ze środków gminy wykonano prace w ogrodzie i scenę z zapleczem.
– Wszystko jest nowe i piękne! Bardzo ważnym elementem modernizacji jest winda dla niepełnosprawnych, ponieważ do tej pory do muzeum wchodziło się schodami, a było to jedyne wejście do budynku. Obiekt nasz pozostawał niedostępny dla osób niepełnosprawnych, w tej chwili możemy je z pełną odpowiedzialnością zapraszać – mówiła Joanna Rychlik-Łukasiewicz.
Drugi projekt polegający na modernizacji wystawy stałej był dofinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Nagrodowego kwotą ponad 190 000 złotych. W ramach tego odbył się zakup i montaż ekranów, paneli, głośników, magicznych szuflad. Wyeksponowane zostały zbiory, które nigdy wcześniej nie były prezentowane: pierwodruki, litografie, ryciny, pisma i wspomnienia.
Uroczyste otwarcie muzeum w nowej odsłonie odbyło się 18 października 2022 roku. Spotkanie uświetniła wystawa czasowa malarstwa Marka Przybyła, która wkrótce będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców.