Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – 10 października

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia Zdrowie

Kolejne fale pandemii za nami i nie zapowiada się, by wszystko wróciło do normy sprzed czasów koronawirusa. Niektórzy dają radę, a innych kolejne informacje dotyczące liczby zakażonych, zgonów i ogólnie wiadomości dotyczące pandemicznych kwestii rzucają na kolana. Sporo osób nie daje rady, powodów jest wiele. Oczywiście przed pandemią też mieliśmy mnóstwo trudności, różne sytuacje nas przerastały, jednak pandemia sprawiła, że doszło wiele nowych zmiennych, z którymi ciężko jest funkcjonować.

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Został on ustanowiony dopiero w 1992 roku. Patrząc na rozwój świata można byłoby stwierdzić, że od 1992 zrobimy kilkanaście kroków milowych związanych ze zdrowiem psychicznym i brakiem stygmatyzacji osób chorujących. Jednak zwiększanie się świadomości dotyczącej zdrowia psychicznego jest bardzo powolnym procesem, choć idzie w dobrym kierunku.

Stąd tak ważne jest, by mówić o tym, że o zdrowie psychiczne trzeba dbać. Tak samo jak codziennie szczotkujemy zęby, tak samo powinniśmy codziennie znaleźć chwilę na uporządkowanie swoich myśli. Warto pamiętać, że dana sytuacja, ta związana z wieloma obostrzeniami, które raz po raz pojawiają się i znikają, minie. Może później niż prędzej, ale minie. Najważniejsze to nie dać się nakręcać spirali złych myśli. W momencie, gdy nie możecie porozmawiać z kimś bliskim, czujecie, że nie poradzicie sobie z sytuacją, jaka panuje wokół, warto zgłosić się do specjalisty. Istnieją miejsca, do których można się zgłosić ze swoimi nawarstwiającymi się problemami. Nie trzeba wychodzić z domu, wystarczy telefon.

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę: 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu, 24h na dobę).

Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym: 116 123 (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne)

Jeśli potrzebujesz pomocy, poproś o nią, to ważne, żeby nie odkładać siebie i swoich problemów na później. Na początku rozmowa może wydać się czymś trudnym, jednak z czasem osoby, które korzystają z profesjonalnej pomocy, zaczynają dostrzegać, że warto zadbać o siebie również pod względem psychicznym. A kiedy jak nie właśnie w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego o tym przypominać?

Dagmara Małgorzata

Fot:Pixabay