PIŁA. Syriusze 2019 rozdane. Doroczne nagrody przyznawane przez Prezydenta Miasta Piły trafiły w ręce laureatów podczas 10. uroczystej gali, która w zeszłą sobotę odbyła się w Regionalnym Centrum Kultury, a poprowadził ją Krzysztof Ibisz.
Co roku prezydent Piły Piotr Głowski nagradza osoby, firmy, stowarzyszenia i instytucje, które wyróżniają się na tle innych, mając szczególne znaczenie dla pilskiej społeczności. W tym roku na scenie Teatru Miejskiego świecili najjaśniej ? niczym Syriusz na zimowym nieboskłonie ? nominowani i wyłonieni laureaci.
Syriusza 2019 w kategorii ?Firma, Przedsięwzięcie, Inwestycja roku? otrzymała firma Mag Sp. z o.o. ? lider w produkcji dekoracji bożonarodzeniowych. Choinki pilskiego MAGa zdobią domy, firmy i centra handlowe czy miejskie skwery, ronda i place. Zachwycają się nimi ludzie na całym świecie. Można je zobaczyć m.in. na warszawskim Okęciu, w produkcjach filmowych ? jak Listy do M, w Berlinie, w siedzibie głównej domu mody Valentino w Rzymie, w galeriach handlowych w Wielkiej Brytanii, Polsce, Kanadzie, Niemczech czy Rosji.
Wśród nominowanych znalazły się firmy DPS Gabionen Sp. z o.o. i ImProvia Sp. z o.o.
Wydarzeniem roku 2019 okazało się ?Zakończenie budowy i uruchomienie Hospicjum?. Idea budowy pierwszego takiego miejsca w Pile połączyła mieszkańców Wielkopolski, którzy licznie i hojnie wspierali inicjatywę podczas zbiórek publicznych i akcji jednego procenta. W czerwcu 2018 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę hospicjum, a w październik 2019 roku rozpoczęło działalność. Podopieczni otrzymali profesjonalną pomoc, ale i znaleźli tu swój drugi dom.
Wyróżnienia w tej kategorii trafiły także do Szkoły Policji, która zakończyła inwestycję i oddała do użytku nowy akademik i Państwowej Uczelni Stanisława Staszica, w której uruchomiono Centrum Stymulacji Medycznych oraz reż. Tomasza Janczara za produkcję filmu ?Echo?.
Statuetkę Osobowość roku 2019 odebrała Jolanta Reszelska ? absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu i Hochschule für Musik w Wiedniu. Specjalista II stopnia i ekspert w zakresie pedagogiki fortepianowej. Nauczyciel dyplomowany, od 1976 roku kierownik Sekcji Fortepianu i Akordeonu w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile. Świetny pedagog i autorka wielu projektów m.in. ?Szkoła dla rodziców?.
Nominację w tej kategorii otrzymali także Marcin Maziarz i Krzysztof Kassner.
Działalnością na rzecz społeczności lokalnej w 2019 roku wyróżniło się stowarzyszenie Krok po kroku HSA, które pomaga ludziom niepełnosprawnym wykorzystując do tego środowisko wodne. Skupia nurków i osoby z niepełnosprawnościami, które dzięki pracy zdrowych przyjaciół odkrywają podwodny świat i zapominają o swojej niepełnosprawności. W 2017 r. członkowie stowarzyszenia wzięli udział w „Mistrzostwach Świata w Dobroci”, w których uplasowali się na drugiej pozycji. HSA jest pomysłodawcą i realizatorem pierwszej na świecie pływającej platformy rehabilitacji nurkowej, która powstała na Płotkach. Swoje działania stowarzyszenie podsumowało w filmie Odkryj nurkowanie HSA, który jednocześnie przedstawia podstawowe elementy nurkowania, z uwzględnieniem potrzeb osób z różnego rodzajami niepełnosprawnościami.
Wyróżnieni w tej kategorii zostali także: Pilska Liga Futsalu, 100 lat PCK i Pilkon.
Nagrodę Prezydenta w kategorii Sukces kulturalny roku 2019 otrzymał festiwal Piła czuje Bluesa. Miłośnicy tej muzyki od 3 lat spotykają się na terenie OTW Płotki, aby tam uczestniczyć w świetnych koncertach i udanej zabawie. Piła czuje Bluesa to wydarzenie, w trakcie którego na scenie spotykają się największe bluesowe gwiazdy i miłośnicy tej muzyki. Ideą festiwalu jest nie tylko promocja muzycznego stylu ale również samych zespołów. Mają one okazję zmierzyć się w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Bluesowych.
Wśród nominowanych znaleźli się także: alternatywny zespół muzyczny Krew oraz Muzostacja, która jest nie tylko prywatną szkołą muzyczną, ale także profesjonalnym studiem nagrań.
Wśród nagradzanych przez Prezydenta nie może zabraknąć sportowców. To najliczniejsza co roku kategoria, w której nominowani zostali Susane Lachele, Xavier Rzeszut, Miłosz Bugucki, Piotr Woźniak i Michał Haiwka.
Dawid Siek otrzymał Syriusza za Sukces sportowy 2019. W ubiegłym roku został podwójnym srebrnym medalistą turniejów Pucharu Świata juniorów starszych w K1 rozegranych w Budapeszcie i w Rimini, a także brązowym medalistą Mistrzostw Europy juniorów starszych w K1 w kategorii wagowej 71 kg. W 2019 roku Dawid Siek zdobył także mistrzostwo Polski juniorów w trzech formułach kickboxingu ? K1, low kick i kick light. Wśród jego wcześniejszych osiągnięć warto wspomnieć o brązowym medalu Mistrzostw Europy w Macedonii w 2017 roku i brązowym medalu Mistrzostw Świata we Włoszech w 2019 roku.srebrnym
Grand Prix Syriusze 2019 w tym roku wyjątkowo trafiło w ręce Mieczysława Augustyna, który od lat pracy politycznej i społecznej wspiera osoby, które napotykają w swojej codzienności na różnego rodzaju trudy i problemy. Praca z ludźmi i dla ludzi to główne motto, którym Senator kieruje się w pracy w swojej małej ojczyźnie.
Pracował jako nauczyciel oraz jako dyrektor Biura Zrzeszenia Katolików ?Caritas?. Był projektodawcą powstania Domu Pomocy Społecznej i przez 15 lat jego dyrektorem. Zainicjował powstanie Pilskiego Banku Żywności oraz Wielkopolskiego Banku Żywności. Pełni funkcję prezesa zarządu obu tych stowarzyszeń od chwili ich założenia. Przez 10 lat był w Zarządzie Polskiej Federacji Banków Żywności. W latach 1998?2005 sprawował mandat radnego Rady Miasta Piły, a w okresie 2002?2005 był jej przewodniczącym. Senator czterech kadencji.
Twórca i inicjator wielu ustaw, uchwał i przedsięwzięć. Z jego inicjatywy zniesiono VAT od darowizn żywnościowych, wprowadzono kontraktowanie usług pielęgniarskich w domach pomocy społecznej, uchwalono Rok 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej ? Curie, a 2012 Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Twórca Agendy 22 o zasadach tworzenia polityki senioralnej w samorządach, współinicjator krajowych konkursów: ?List do ojca? oraz ?Samorząd przyjazny seniorom?. Pomysłodawca i budowniczy największego w Polsce Zakładu Aktywności Zawodowej w Pile. Przy jego udziale powstały Uniwersytety Trzeciego Wieku w Pile, Czarnkowie i Trzciance. Aktualnie angażuje się głównie w pracę na rzecz uchwalenia ustawy o petycjach, ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o gospodarce komunalnej, których jest autorem lub współautorem.
Za umacnianie więzi polsko ? francuskich i osiągnięcia w polityce społecznej odznaczony przez Prezydenta Republiki Francuskiej Legią Honorową. Wielokrotnie wyróżniany w plebiscycie pilskich mediów ?Człowiek Roku? oraz odznaczeniami organizacji pozarządowych m.in. Polskiego Związku Niewidomych czy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Jego pracę w Senacie zwieńczyła Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności.
Wszystkim nominowanym i laureatom gratulujemy dotychczasowych sukcesów, przedsięwzięć i działalności życząc kolejnych wspaniałych projektów.
Galę uświetniła swoim występem Anna Maria Jopek.
Przed rozpoczęciem uroczystości odbyła się kwesta na rzecz Filipa Kaźmierczaka. Wśród darczyńców wylosowano jednego, który otrzymał voucher na weekend w Kołobrzegu.
Biuro Prezydenta
Fot. Regionalne Centrum Kultury