Taryfy na gaz będą zamrożone. Rząd wprowadza ochronę bez kryterium dochodowego

Biznes Inwestycje kraj Na sygnale Najnowsze

Nie będzie wielkich podwyżek cen gazu dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych. W piątek rząd przyjął projekt ustawy, która zamraża ceny gazu w 2023 r. na poziomie z bieżącego roku. W praktyce rachunki i tak wzrosną, bo w nowym roku powróci wyższa stawka VAT na gaz. Najgorzej sytuowane osoby będą też mogły liczyć na dodatek gazowy.

Rada Ministrów przyjęła projekt w piątek wieczorem. Wcześniej, podczas konferencji w gminie Pniewy na Mazowszu, minister klimatu Anna Moskwa mówiła, że zamrożona taryfa na gaz będzie obowiązywała wszystkich uprawnionych, bez względu na dochody. Jak wyjaśniła, nowe przepisy obejmą gospodarstwa domowe i odbiorców wrażliwych, czyli m.in. szkoły, szpitale, żłobki.

Szefowa resortu dodała, że zmianą w stosunku do tegorocznych rachunków za gaz będzie przywrócenie stawki VATObecnie, w ramach tarczy antyinflacyjnej, VAT na gaz został obniżony do zera. Rząd już wcześniej zapowiedział jednak, że część zapisów z “tarczy” w przyszłym roku przestanie obowiązywać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Inflacja w 2023 r. Prof. Marian Noga: w drugiej połowie roku spadnie, ale ceny nadal będą rosły

Polecamy artykuł (źródło/ więcej): Taryfy na gaz będą zamrożone. Rząd wprowadza ochronę bez kryterium dochodowego – WP Finanse

Źródło: Adobe Stock, fot: ©Hamik – stock.adobe.com