PIŁA. W Inwest- Parku trwa jubileuszowa edycja Subregionalnych Targów Pracy i Kariery. Tegoroczne targi – zdaniem stałych bywalców tego wydarzenia ? cieszą się najwyższą z dotychczasowych frekwencją. To świadczy tylko o jednym – inicjatywa, która zrodziła się 10 lat temu była strzałem w dziesiątkę!
Za nami pierwszy dzień targów. Jego głównym przesłaniem było zainspirowanie młodych ludzi do spotkania z różnymi obliczami nauki i technologii oraz poszukiwaniem własnej ścieżki rozwoju.
Przygotowano dla nich m.in. mnóstwo atrakcji popularnonaukowych. Niektóre przyjechały aż z Łodzi. Tak jak interaktywna wystawa edukacyjna ?EXPLORATORIUM?, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Takie ?eksponaty? jak woda w kuli, tarcza Newtona, lejek grawitacyjny, most Leonarda czy szachownica, niejednemu dosłownie i w przenośni zawróciły w głowie, ale dzięki nim uczniowie mogli doświadczyć złudzeń optycznych, rozwiązać zagadki logiczne i zmierzyć się z prawami, które tworzą naszą rzeczywistość.
Anastazja, gimnazjalistka z Piły: –Targi są super! Uczą i bawią. Pomagają nam wybrać dalszą edukację i zawód. Najbardziej podoba mi się wystawa interaktywna. Można doświadczyć czegoś naprawdę niesamowitego, a jednocześnie rzeczywistego. No i świetna jest fotobudka. Zrobiłyśmy sobie z koleżankami kilka fajnych zdjęć.
Dagmara marzy o zawodzie technika weterynarii, który specjalizowałby się w leczeniu gryzoni. Na targach najbardziej zafascynował ją jednak wykład o wyprawie naukowo-badawczej na Spitsbergen, w którą wyruszyła ekspedycja z Nadnoteckiego Instytutu UAM wPile. – Zaintrygowały mnie nie tylko opowieści o przyrodzie, ludziach, ale także przepiękne fotografie dokumentujące wyprawę. Świetna sprawa. Poza tym bardzo fajne są testy kompetencji. Dzięki nim możemy właściwie… poznać samych siebie. Określić swój profil i tzw. kod zawodowy, co ma nam ułatwić wybór dalszej edukacji pod kątem zainteresowań – mówi gimnazjalistka.
Co ciekawsi zatrzymywali się przy stoisku właśnie Nadnoteckiego Instytutu UAM, by porozmawiać z Mateuszem Rauchutem, promującym kierunek Gospodarka Wodna i Technologie Informatyczne, a przy okazji obejrzeć pod mikroskopem owady żyjące w rzekach i jeziorach.
W strefie rzemiosła i rękodzieła natomiast zaprezentowali się pilscy rzemieślnicy. Była to doskonała okazja, by poznać tajniki niektórych zawodów, jak np. cukiernik, cholewkarz czy pszczelarz.
A jutro drugi dzień targów i premiera nowej Platforma Praca wersja 2.0. Zostanie ona zaprezentowana w Sali Miejskiej. Znana pilanom elektroniczna platforma została rozbudowana o wiele funkcji mających ułatwić lokalnym firmom poszukiwanie pracownika.
W specjalnie przygotowanych boksach, czekać będą doradcy zawodowi oraz asystenci, którzy pomogą napisać prawidłowo CV, zrobią prawidłowe zdjęcie do CV, wyszukają w bazie Platformy Praca odpowiednią ofertę pracy i dokonają w naszym imieniu aplikacji on-line na wybrane oferty pracy. Ponadto odpowiedzą na wszelkie pytania związane z możliwościami rozwoju osobistego oraz dalszej ścieżki kariery.
Natomiast osoby, które myślą o własnym biznesie, chcą skorzystać np. ze szkoleń, czy zapoznać się z ofertą Pilskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, zapraszamy do odwiedzenia Strefy Kariery.