Tradycyjne, czyli… samotne. Jak wyglądają Święta seniorów w woj. wielkopolskim?

Interwencje kraj Najnowsze Regiony Senior Wydarzenia
To, co łączy ludzi od wieków w trakcie Świąt to możliwość wspólnego spędzania czasu. Niestety nie wszyscy mogą je celebrować wśród bliskich. Dla starszych, samotnych osób z Poznania i Gniezna zbliżająca się Wigilia to trudne doświadczenie, zwłaszcza gdy wspominają Święta sprzed lat. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich ruszyło z kampanią „Podaruj Wigilię”, w ramach której organizuje seniorom spotkania wigilijne.
● Najważniejszą świąteczną tradycją jest celebracji tego czasu z bliskimi. To często jedyny moment w roku, kiedy spotykamy się w tak dużym gronie. Dla tysięcy żyjących samotnie seniorów to najtrudniejszy okres, przez który pomagają im przejść jedynie wspomnienia.
● W ramach akcji „Podaruj Wigilię” Stowarzyszenia mali bracia Ubogich można przekazać dowolną kwotę na organizację Wigilii dla starszych osób w Twoim regionie.
Seniorzy to skarbnica wiedzy i tradycji. Babcie pokazują wnuczkom jak lepić pierogi, a dziadkowie opowiadają historie i dekorują choinki. Niestety nie każda starsza osoba ma możliwość
dzielenia się tym ze swoimi bliskimi. W Polsce samotnie żyje ok. 280 000 osób powyżej 65 roku życia
1. Tylko do części z nich przyjedzie rodzina, a niewielu odwiedzi swoich bliskich. — Zjawisko samotności wśród osób starszych niepokojąco przybiera na sile. Seniorzy żyją wspomnieniami, bo teraźniejszość bywa zbyt bolesna – nie mają z kim podzielić się opłatkiem i celebrować pięknych chwil. Puste nakrycie nie jest już symbolem radosnego oczekiwania na niezapowiedzianych gości — tłumaczy Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
Tym, którzy na co dzień i od święta zostają sami, pomaga Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Zimą stowarzyszenie przygotowuje akcję „Podaruj Wigilię”, która, choć na chwilę pozwala stworzyć magię Świąt, którą seniorzy pamiętają z dzieciństwa.
Spotkanie z drugim człowiekiem najlepszym prezentem
Starsze osoby chętnie wspominają, że kiedyś okazji do celebracji i spotkań z rodziną nie było wiele, prezenty były skromne, a suto zastawionego stołu nie widywało się na co dzień, więc na makowca i choinkę czekało się miesiącami.
— Nie mieliśmy wiele, ale nasze Święta zawsze były pełne bliskości. Do teraz pamiętam wszystko, czego nauczyła mnie mama – na przykład jak elegancko nakryć stół i żeby zostawić jedno wolne miejsce. Cieszyliśmy się każdą wspólną chwilą. A teraz? Przy pustym miejscu zasiada jedynie samotność — wspomina jedna z podopiecznych Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
Czego możemy uczyć się od starszych osób w podejściu do celebrowania wyjątkowych chwil? Współpracujący ze Stowarzyszeniem wolontariusze podkreślają, że wspomnienia seniorów nie koncentrują się na wielkości prezentów czy przysmakach, natomiast z największą nostalgią opowiadają o tym, że przy wspólnym stole zbierała się cała rodzina.
Jak wesprzeć akcję „Podaruj Wigilię”?
Co roku przed Bożym Narodzeniem, Stowarzyszenie przygotowuje akcję „Podaruj Wigilię”. Dzięki niej organizowane są Wigilie w wielu miastach w Polsce m.in. w Poznaniu i Gnieźnie, podczas których podopieczni mogą się spotkać, wspólnie kolędować, spróbować świątecznych potraw, ale przede wszystkim – przypomnieć sobie radość wywołaną bliskością drugiego człowieka.
— Zależy nam, by każde spotkanie przebiegało w wyjątkowej atmosferze i było czasem wspólnego świętowania. Dla każdego podopiecznego zostanie przygotowany świąteczny posiłek oraz drobny upominek. Seniorzy, którzy nie będą mogli uczestniczyć w spotkaniu, zostaną odwiedzeni przez wolontariuszy, którzy przyniosą upominek i złożą im świąteczne życzenia — tłumaczy Stefania Wnuk, koordynatorka wolontariatu Stowarzyszenia mali bracia Ubogich w regionie wielkopolskim.
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zapewnia kolację, drobny prezent, dojazd i opiekę. Ci, którzy nie mogą osobiście zjawić się na Wigilii, są odwiedzani w domach przez wolontariuszy.
Dzięki temu nikt z podopiecznych nie jest sam w tak ważnym czasie. Szacowany koszt takiego przedsięwzięcia to
w przybliżeniu 100 zł na osobę. Finansowane jest ono dzięki wpłatom darczyńców. Każdy, kto chciałby wesprzeć akcję „Podaruj Wigilię” nawet najmniejszą kwotą, może odwiedzić stronę
www.podarujwigilie.pl.
***
O Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich
Polskie Stowarzyszenie mali bracia Ubogich powstało 1 grudnia 2002 roku. Jednak pierwsze Stowarzyszenie „les petits frères des Pauvres” (dosł. mali bracia Ubogich) zostało założone w 1946 roku przez Armanda Marquiset
(1900-1981). Skupiało wówczas młode osoby, gotowe do pomocy najbiedniejszym. Tuż po zakończeniu II wojny światowej, najuboższymi byli ludzie starsi – osoby samotne, opuszczone, bez szans na pomoc. Dlatego właśnie Stowarzyszenie zdecydowało się pomagać tej najbardziej potrzebującej części społeczeństwa. Według Stowarzyszenia „dawać miłość można tylko dając coś więcej niż to, co najpotrzebniejsze”. Dlatego też „mali bracia Ubogich” przykładają największą wagę do relacji budowanej poprzez towarzyszenie osobom starszym i umiejętne ich słuchanie – oto sens motta Stowarzyszenia, które brzmi: kwiaty przed chlebem.
Badania Stowarzyszenia mali bracia Ubogich z 2018 r.
https://arc.com.pl/samotnosc-polskiego-seniora/
Karolina Obajtek
młodsza specjalistka ds. PR
Propsy PR Non For Profit Sp. z o.o.