Trudne warunki na drogach – uważajcie!

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. Panujące obecnie warunki drogowe z pewnością nie sprzyjają kierowcom. W takiej sytuacji jeszcze bardziej niż zwykle musimy zadbać o nasze bezpieczeństwo na drodze. Pamiętajmy, że w chwili kiedy zbliżamy się do przejścia dla pieszych, skrzyżowania, wjazdu na parking lub do posesji – musimy bezpiecznie zwolnić i znacznie wcześniej zasygnalizować taki zamiar. Droga hamowania naszego pojazdu znacznie się wydłuża, przez co pewne i skuteczne zatrzymanie samochodu staje się utrudnione. Niepewne i nerwowe manewry w takich sytuacjach kończą się zazwyczaj kolizją bądź uszkodzeniem naszego samochodu.

Obserwowane obecnie przez policjantów zachowanie kierowców na drodze nie napawa optymizmem. Nie wszyscy kierowcy dostosowują styl jazdy do panujących warunków drogowych, co przekłada się na liczbę kolizji. Dzisiejszego poranka odnotowaliśmy już trzy zdarzenia drogowe w miejscowości Brzeźnica, Zalesie i Okonek. Dlatego wsiadając za kierownicę warto pamiętać, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas. Panująca obecnie aura nie sprzyja szybkiej jeździe za to sprzyja stłuczkom i kolizjom.

Apelujemy do wszystkich, zarówno do kierowców jak i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Na nawierzchni jezdni pod wpływem opadów miejscami może pojawiać się oblodzenie, które powoduje, że koła mogą łatwo stracić przyczepność. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.

Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia.

Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych – jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Każdy pieszy powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Przypominamy o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy.

 KPP Złotów