Trzcianka świętowała 15 sierpnia

Najnowsze Trzcianka Wydarzenia

TRZCIANKA. 15 sierpnia to dzień, w którym sprawowane są msze święte w intencji Ojczyzny i żołnierzy, którzy oddali życie na polu chwały. To również święto ku chwale i czci Maryi. Dla mieszkańców Trzcianki była to także okazja do świętowania 15-lecia istnienia Chóru ?Pasjonata? BPiCK.

W Trzciance uroczystości sierpniowe rozpoczęły się w parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Jeszcze przed mszą miało miejsce miłe wydarzenie. Pamiątkowy medal im. ks. dr Jana Dzierżona otrzymał pan Władysław Błasik, pszczelarz senior mający 93 lata! Oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców, w mszy uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych. Hołd poległym żołnierzom oddały także delegacje pocztów sztandarowych.

Po mszy zgromadzeni przemaszerowani wraz z pocztami sztandarowymi na skwer przy Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza. Tam nastąpiło uroczyste odsłonięcie oraz poświęcenie pomnika św. Cecylii. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy na ręce pana Ryszarda Kaczmarka, inicjatora sobotnich uroczystości, składali życzenia i podziękowania za wytrwałość oraz zaangażowanie w pracę.

Słowa do prezesa Chóru ?Pasjonata? skierowali: Burmistrz Trzcianki Krzysztof W. Jaworski, Poseł RP Krzysztof Czarnecki, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Adam Bogrycewicz, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego Włodzimierz Ignasiński, Przewodniczący Rady Miejskiej Adrian Hałuszka, a także siostra i przyjaciel pana Ryszarda z czasów studenckich. W tak wyjątkowym dniu nie mogło zabraknąć również przemówienia dyrygenta trzcianeckiego Chóru ? Bartosza Śliwińskiego.

Po części oficjalnej delegacja samorządu trzcianeckiego udała się na cmentarz, gdzie złożyła kwiaty przy grobie poległych żołnierzy w walce z Niemcami.

15 sierpnia, to jedyny taki dzień, kiedy święto państwowe łączy się ze świętem kościelnym i świętem żołnierzy. Dzięki temu pamiętamy o wszystkich tych, którzy walczyli w imię wolności i niepodległości Polski. Chórowi ?Pasjonata? natomiast życzymy kolejnych lat spędzonych na scenie i dalszych sukcesów.

Również w sobotę, 15 sierpnia, na boisku OSiR w Trzciance odbył się charytatywny turniej piłkarski oldboy, pn. ?Wszyscy grają dla Kuby Przerady?. W turnieju udział wzięły zespoły z Wałcza, Kaczor, Piły, Świątkowa i Trzcianki. Zawody stały na wysokim poziomie, a zwycięzcami okazali się wszyscy uczestnicy, w szczególności sam Kuba.

Przed rozgrywkami prowadzona była aukcja internetowa podczas, której można było licytować koszulki meczowe Wisły Płock oraz piłkę Lecha Poznań z autografami zawodników. Po turnieju odbyła się jeszcze licytacja koszulki Karola Linettego z Sampdorii Genua, która została zakupiona przez piłkarzy Orła Wałcz, za kwotę 2150 zł. Całe przedsięwzięcie okazało się bardzo udane. Na cel charytatywny udało się zebrać około 10 tysięcy złotych.

Dawid Czyż/UM Trzcianka