Trzy dni dla Powstania Wielkopolskiego

Czarnków Kultura Najnowsze Trzcianka Wydarzenia
CZARNKÓW. Odsłonięcie Pomnika Powstania Wielkopolskiego, rekonstrukcja wydarzeń z 1919 roku,
czy wyjątkowa wystawa. To tylko część atrakcji, które przygotowaliśmy dla mieszkańców powiatu w trakcie trzydniowych obchodów100-lecia Powstania Wielkopolskiego. Zapraszamy wszystkich do udziału.
Już w najbliższą niedzielę o godz. 12.30, zostanie odprawiona uroczysta msza św. w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Czarnkowie. Po ceremonii odbędzie się przemarsz na cmentarz parafialny, gdzie zostaną złożone kwiaty na kwaterze powstańczej.
W poniedziałek, 7 stycznia zapraszamy do Miejskiego Centrum Kultury oraz Muzeum Ziemi Czarnkowskiej. W sali kinowej MCK od godziny 17:00 będzie można wysłuchać ciekawych prelekcji poświęconych Powstaniu Wielkopolskiemu w powiecie czarnkowsko ? trzcianeckim. Wystąpią Jarosław Łuczak z Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu, Janusz Skowroński z Muzeum Miejskiego Dom Gerharda Hauptmanna w Jeleniej
Górze oraz Roman Chwaliszewski, regionalista z Piły.  Po wykładach, przyjdzie czas na muzeum, gdzie będzie można obejrzeć wystawę pt. ?ONI DLA NAS. MY DLA NICH. W setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego”.
Kulminacja obchodów nastąpi we wtorek, 8 stycznia o godz. 16.00 na pl. Wolności oraz na parkingu za budynkiem Starostwa Powiatowego w Czarnkowie. Przy ratuszu, oprócz apelu poległych, okolicznych przemówień oraz koncertu pieśni patriotycznych, które wykona Czarnkowska Orkiestra Dęta, nastąpi odsłonięcie Pomnika Powstania Wielkopolskiego.
Odbędzie się również rekonstrukcja wydarzeń z 8 stycznia 1919 roku, którą przygotuje Grupa Rekonstruktorów z Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu wraz z mieszkańcami Czarnkowa. Na parkingu za budynkiem Starostwa Powiatowego obędzie się kino plenerowe. Wyświetlony zostanie film ?Powstanie Wielkopolskie. Czarnków odzyskany?. Będzie można również skonsumować pod chmurką pyszną grochówkę i ogrzać się przy ognisku.
Zapraszamy do udziału w obchodach 100- lecia Powstania Wielkopolskiego w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Do zobaczenia!
 Aleksandra Lipiec
 Starostwo Powiatowe w Czarnkowie