Tucholska, Okólna i Roosevelta spotkają się na rondzie. A to nie wszystko?.

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Ostatni fragment obwodnicy śródmiejskiej miasta, na którym do tej pory nie wykonano żadnych prac ? będzie remontowany. Roboty obejmą odcinek od mostu Zygmunta Starego do ronda Franciszka Toboły, a ich kulminacyjnym  punktem będzie budowa ronda u zbiegu ulic Roosevelta, Tucholskiej i Okólnej.  Ostatecznie zakończy się też remont ulicy Bydgoskiej. Na  finał remontowany będzie około dwustumetrowy fragment drogi od  wjazdu na stadion żużlowy do skweru 100-lecia Powstania Wielkopolskiego.

Mieszkańcy Zamościa wraz z radnymi z tego terenu odetchną z ulgą. Po latach starań w końcu doczekają się ronda, które nie tylko rozładuje uliczne korki, ale także poprawi bezpieczeństwo pieszych.

-W wyniku bardzo dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim i decyzji marszałka uda nam się szybko i skutecznie przebudować zarówno skrzyżowanie jak i cały fragment ulicy Okólnej pomiędzy mostem Z. Starego a rondem Toboły. Będzie nowa nawierzchnia na drodze,  nowe chodniki          i ścieżka rowerowa. Powstanie też skrzyżowanie o ruchu okrężnym, którym połączymy ulicę Okólną z wlotami ulic Tucholskiej i Roosevelta ? zapowiada prezydent Piotr Głowski.

Szacunkowy koszt tego zadania  to ok. 3 mln złotych, z czego 85 procent wyniesie dofinansowanie. Cała procedura ruszy jesienią.

Jak będzie wyglądać nowe rondo?  Tego na razie nie wiadomo.

-Pewne koncepcje są już przeanalizowane. Nasi projektanci będą starali się tak skomponować to rondo, żeby było ono wygodne i by włączenia, które są na tym skrzyżowaniu były bezpieczne, z zachowaniem wszystkich wymagań i norm technicznych ? zapewnia Jolanta Sobieszczyk, dyrektor Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich UM w Pile.

Druga inwestycja to ostatni etap przebudowy ulicy Bydgoskiej od wjazdu na stadion żużlowy do skweru 100-lecia Powstania Wielkopolskiego. Samo skrzyżowanie Bydgoskiej z Roosevelta wzbogaci się o lewoskręty, natomiast na całej długości remontowanego odcinka  powstaną m.in. nowe przejścia dla pieszych sterowane sygnalizacją świetlną i oświetlenie.

Ta metamorfoza ma kosztować  blisko 7 mln zł, z czego 3 mln to dofinansowanie z rządowego programu przebudowy dróg lokalnych. Inwestycja znajdzie się w przyszłorocznym budżecie jako zadanie jednorazowe.

Prace remontowe nie ominą także Al. Niepodległości, na mocno sfatygowanym odcinku od ulicy Wodnej do Mostów Królewskich. Tu również powstanie rondo: na skrzyżowaniu ulic Popiełuszki i Niepodległości.

-Dokumentacja uproszczona dotycząca tej inwestycji została już wykonana    i przekazana do Poznania  ? mówi Jerzy Mac, dyrektor ZDiZ w Pile.

Remont ma być sfinansowany ze środków centralnych.

(Red.)