W styczniu 2021 roku pozyskaliśmy do muzeum dwa niepowtarzalne małe trenażery samochodowe MTS-70 i TK-660 (MTS-72).
Pojazdy wyposażone w nadwozie z lampami i zderzakami były rozwinięciem konstrukcji gokartów, które po raz pierwszy wykorzystano do szkolenia kierowców w działającej w Pile Oficerskiej Szkole Samochodowej. Ich głównym konstruktorem i pionierem użycia w latach 60. był płk Zbigniew Węglarz.
Wykorzystanie gokartów miało na celu obniżenie kosztów szkolenia, gokart wyposażony w silnik z motocykla WSK spalał ok. 5 litrów benzyny na 100 kilometrów, samochód marki Żuk, Nysa, czy terenowy GAZ 69 ponad 20 litrów w mieście. Na wstępnym etapie nauki jazdy w mieście, kursant spędzał 9 godzin za kierownicą gokarta w specjalnie przygotowanym miasteczku ruchu drogowego. Dodatkową korzyścią było to, że jeden instruktor mógł jednocześnie obserwować i szkolić kilku młodych kierowców. Po opanowania zasad ruchu w mieście, kursant siadał za kierownicą prawdziwego samochodu.
Gokarty były produkowane w wojskowych warsztatach w Pile, Grudziądzu, czy Ostrowie Wielkopolskim i wykorzystywane w wojskowych ośrodkach szkolenia kierowców do lat 90. Ten, którego właśnie pozyskaliśmy to najprawdopodobniej konstrukcja powstała w Ostrowie Wielkopolskim, wskazuje na to wiele rozwiązań wspólnych (przekładnia kierownicza od Trabanta i skrzynia biegów ze wstecznym), zastosowanych również w późniejszym trenażerze MTS-70. Kilka egzemplarzy tych gokartów przekazano do pilskiej Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej (jeden z nich na fotografii wykonanej w Pile w załączeniu). Po rozformowaniu pilskiej szkoły (Centrum Szkolenia Czołgowo Samochodowego) w 2002 roku, gokarty trafiły w prywatne ręce.
Egzemplarz, który udało nam się odnaleźć w stodole w miejscowości Dolaszewo pod Piłą, to najprawdopodobniej jedyny taki pojazd zachowany w Polsce. Gokart będzie wspaniałym uzupełnieniem naszej kolekcji, a po ukompletowaniu i przywróceniu pełnej sprawności technicznej, rewelacyjnym narzędziem do tego, żeby zainteresować młodych ludzi techniką wojskowa i historią. Kolejny pojazd wojskowy związany z historią Piły wraca do domu, a to dopiero początek tego typu atrakcji w tym roku.
Pilskie Muzeum Wojskowe