#UWAGA NA OSZUSTWA INTERNETOWE

Najnowsze Regiony Wydarzenia Złotów

Niestety wciąż zdarza się, że mieszkańcy naszego powiatu stają się ofiarami cyberoszustów. Tylko wczoraj policjanci ze złotowskiej jednostki przyjęli kolejne dwa zawiadomienia o oszustwach internetowych. Jedna z pokrzywdzonych straciła 3 tys. zł. W ostatnim miesiącu zgłoszonych oszustw było aż 14 na łączną kwotę blisko 65 tyś zł.

Niemal każdego dnia do złotowskich policjantów zgłaszają się osoby, które padły ofiarą oszustów internetowych. Wczoraj funkcjonariusze przyjęli kolejne dwa zgłoszenia. Schemat działania w obu przypadkach były podobne. W ostatnim miesiącu było ich aż 14, a łączna kwota na którą oszukano mieszkańców powiatu to blisko 65 tyś złotych.

W obu wczorajszych przypadkach pokrzywdzeni, dokonali szybkiej płatności za pośrednictwem kodu BLIK.

Schemat działania przestępców był następujący – po uzyskaniu nieuprawnionego dostępu do konta na portalu społecznościowym Facebook, oszust publikuje ogłoszenie dotyczące nagłej potrzeby pieniędzy, a następnie wysyła wiadomość prywatną o takiej samej treści poprzez komunikator powiązany z kontem. Zazwyczaj są to wszystkie osoby, które dopisane są jako znajome. W treści wiadomości zamieszczona jest prośba o szybki przelew.

Wczoraj poprzez takie działanie mieszkanka gminy Złotów straciła 3 tyś złotych, wysyłając przelew. Po wykonaniu przelewu, kontakt przez komunikator się urwał, a profil jej znajomej stał się nieaktywny.

W przypadu otrzymania podobnej wiadomości o wpłatę pieniędzy, radzimy by nawiązać kontakt bezpośredni (najlepiej na numer telefonu) z osobą która przesyła taką informację i zweryfikować czy faktycznie potrzebuje pieniędzy. Często jest tak, że nie jest świadoma że straciła dostęp do konta i w jej imieniu wysyłane są wiadomości.

Chrońmy swoje dane i hasła używane w internecie. W przypadku prośby o ponowne zalogowanie się do swojego konta upewniajmy się że nie jest to link z nieznanej strony.

Uważajmy! Oszuści nie próżnują i wymyślają nowe sposoby na zdobycie pieniędzy. Przez nieuwagę, skuszony/na atrakcyjną ceną oferowanych przez nieuczciwych sprzedawców produktów, możesz stracić oszczędności. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.