Uważaj podczas sprzedaży w internecie!

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pile apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności podczas transakcji internetowych. W ostatnim czasie nasilają się przestępstwa związane z oszustwami osób sprzedających.

Popularność serwisów aukcyjnych sprawiła, że stały się one bardzo atrakcyjne nie tylko dla osób sprzedających lub kupujących, ale również dla przestępców. W ostatnim czasie nasilają się oszustwa osób sprzedających, które polegają na wyłudzeniu danych dostępowych do bankowego konta oraz kart kredytowych.

Jak działają sprawcy?

1. Podszywają się pod osoby zainteresowane kupnem. Prowadzą merytoryczną dyskusję na temat produktu, po czym proponują i przenoszą rozmowę na inny komunikator. Ten fakt powinien budzić pierwsze podejrzenia.

2. Kontynuując rozmowę oszuści próbą wmówić sprzedającemu, że opłata za produkt została już zrealizowana, ale w celu potwierdzenia i odbioru pieniędzy należy zweryfikować transakcję klikając w link. W tym momencie możemy mieć już pewność, że po drugiej stronie nie znajduje się prawdziwy kupujący tylko przestępca.

3. Po wejściu w link zauważymy łudząco przypominającą stronę internetową naszego banku lub portalu aukcyjnego. Pojawią się także informacje z potwierdzeniem transakcji oraz okna, w których należy uzupełnić nasze dane. W takich sytuacjach nigdy nie podawajmy żadnych danych osobowych, numerów kart kredytowych, kodów bezpieczeństwa ani loginów i haseł do bankowości internetowej! Przestępcy po wyłudzeniu danych zyskują dostęp do naszych środków zgromadzonych na koncie.

Ostrzegamy, że działanie oszustów nie musi być jednorazowe i zrealizowane natychmiast. Przestępcy po uzyskaniu kompletu naszych danych mogą nie tylko dokonywać wypłat i przelewów, ale również zaciągnąć w ten sposób pożyczki.

Jak się uchronić?

1. Przede wszystkim nie kontynuować dyskusji i nie wykonywać poleceń osób, które pod pretekstem kupna produktu dążą tylko i wyłącznie do wyłudzenia danych.

2. Nigdy nie podawać pełnych danych osobowych takich jak imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL.

3. Nie podawać danych dotyczących bankowości takich jak numer karty wraz z jej kodem bezpieczeństwa.

4. Nie logować się do strony bankowości internetowej i nie autoryzować płatności jeżeli wyświetlona strona budzi jakiekolwiek podejrzenia.

5. Dobrą radą jest włączenie opcji powiadomień przy operacjach związanych z kontem internetowym, szczególnie takich jak: próby logowania, dokonywanych płatności internetowych, wypłat z bankomatów oraz wykonanych przelewów.

6. Kolejną ważną opcją, która może pozwolić uchronić użytkownika przed utratą dużej ilości pieniędzy jest ustawienie limitów płatności kartą, wypłat, przelewów oraz transakcji internetowych.

Sierż. Wojciech Zeszot / KPP Piła

Ilustracje / źródło OLX