Marsz jest kulminacyjnym momentem Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas których odbywają się prelekcje, koncerty i zawody sportowe.
Na marsz przybywają grupy patriotyczne z całej Polski, zaś Piła może poszczycić się najwyższą frekwencją w tego typu wydarzeniach na terenie Wielkopolski. W tym roku wraz z nami będą maszerować kresowiacy z Wileńszczyzny, których regularnie wspieramy.
Tegoroczny marsz niestety przejdzie w cieniu śmierci dwóch bliskich nam postaci:
pilanki Stanisławy Grabowskiej, więziona za czasów PRL, siostra Stanisława Franciszka Grabowskiego ps. Wiarus, która zmarła w 2018 roku. oraz pilanina por. Henryka Paluszkiewicza (NSZ), który również odszedł na wieczną wartę w okresie „międzymarszowym”.
Tuż przed Marszem o godzinie 18:00 odbędzie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, podczas której kazanie wygłosi ks. dr Jarosław Wąsowicz. Wśród smutnych wiadomości jest też wesoła. Dzień przywrócenia godności swoim kolegom razem z nami świętować będą (o ile zdrowie pozwoli):
Maria Irena Kowalewska ps. Myszka, urodzona 12 sierpnia 1927 roku w Nakle nad Notecią. Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim, członek ŚZŻAK, uhonorowana odznaką ?Zasłużony dla Torunia?.
Józef Urbanowicz ps. Pantera, członek młodzieżowej antykomunistycznej organizacji Grunwald działającej w Trzciance w latach 1950-1951. Jesienią 1951 aresztowany i po brutalnym śledztwie został osądzony, otrzymał wyrok 6 lat więzienia. Wyrok odsiadywał m.in. w Jaworznie, w więzieniu dla młodocianych więźniów politycznych, stworzonym w filii byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
W tym roku marsz jest również objęty patronatem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
Organizatorem marszu jest nieformalne stowarzyszenie Pilscy Patrioci. Współorganizatorami są Pilscy Lechici (Fanclub Lecha Poznań), Parafia pw. św Rodziny w Pile oraz Młodzież Wszechpolska.
Michał Zimny