W hołdzie żołnierzom

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Dziś z okazji Święta Wojska Polskiego oraz w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, prezydent Głowski w towarzystwie Senatora RP Adama Szejnfelda, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacka Bogusławskiego, Przewodniczącej Rady Miasta Piły Marii Kubicy oraz radnego Włodzimierza Bystrzyckiego, w imieniu wszystkich pilan złożył hołd żołnierzom Wojska Polskiego. Tym będącym w czynnej służbie, jak i tym emerytowanym, a także tym, którzy odeszli już na wieczną służbę.

Bitwa, której stulecie obchodzimy, uznawana jest za jedną z najważniejszych XX wieku. W sytuacji beznadziejnej, gdy wielu spodziewało się klęski Polski, nasze wojska zdołały odepchnąć i pokonać nacierająca Armię Czerwoną.

Zwycięstwo Polski w bitwie było niezwykle ważne, gdyż pozwoliło zachować niepodległość świeżo odradzającej się Rzeczypospolitej oraz przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę. Gdyby bitwa zakończyła się zwycięstwem bolszewików, nie ulega wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy Europa stanęłaby otworem dla sowieckiej inwazji.

Od 1992 roku, na pamiątkę Bitwy Warszawskiej, w dniu 15 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego poświęcone Tym, którzy zawsze i wszędzie staną w obronie naszego życia i Ojczyzny.

Fot. p. Ania, czytelniczka WM

(Red.)/ Miasto Piła (fb)