W Kościele katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Trzcianka Wałcz Wydarzenia Złotów

Nazwa Triduum Paschalne pojawiła się od 1929 roku (łac. triduum oznacza dokładnie ?trzy dni?). Tradycja kościoła pozwala jednakże rozumieć ten czas jako trzy fazy misterium Odkupienia. Etap pierwszy to pożegnalna uczta – zwana Ostatnią Wieczerzą. Etap drugi-wydarzenia Wielkiego Piątku, zakończone śmiercią Chrystusa na krzyżu; część trzecia- spoczynek w grobie i cud zmartwychwstania.

WIELKI CZWARTEK

Podczas Najświętszej Ofiary Wieczerzy Pańskiej wspominamy wydarzenia z Wieczernika – ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Ewangelia przypomina o tym, jak przed wieczerzą Jezus umył nogi swoim uczniom. Dlatego w wielu parafiach, na pamiątkę tego wydarzenia,  po homilii kapłan wykonuje podobną czynność umywania nóg wybranym parafianom. Przypomina to prawdę, że wszelkie przewodzenie w kościele powinno odbywać się w duchu służby bliźniemu. Na zakończenie uroczystości Ciało Chrystusa zostaje przeniesione do specjalnie przygotowanej kaplicy zwanej ciemnicą. Tam do późnych godzin wieczornych czuwają wierni. Tabernakulum jest opróżnione i otwarte; gaśnie wieczna lampa, a ołtarz przy którym sprawowano Najświętszą Ofiarę stoi pusty.

WIELKI PIĄTEK

Nie sprawuje się Eucharystii. W kościołach adoruje się Pana Jezusa w ciemnicy; odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Popołudniu rozpoczynają się najważniejsze obrzędy tego dnia – Liturgia Męki Pańskiej. Składa się ona z trzech części:

  1. Słowa;
  2. Adoracja Krzyża;
  3. Obrzędy Komunii.

Liturgię kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy, zwanej Bożym Grobem. Monstrancja przykryta jest białym welonem na pamiątkę całunu, którym spowito doczesne szczątki Jezusa. Tego wieczoru i przez cały następny dzień trwa adoracja.

WIELKA SOBOTA

Jezus powstaje z grobu. Pokazuje, że nadzieje w nim pokładane nie były daremne. Chrystus zwyciężywszy śmierć też obiecuje zmartwychwstanie wierzącym w niego. Liturgia Wielkiej Soboty nie jest typową Mszą, ponieważ dodatkowo składa się z Liturgii Światła
i Chrzcielnej(rozpoczyna się przed kościołem przy rozpalonym ognisku).

  Mateusz Kociński