W pożarze zaginęły trzy osoby

Na sygnale Najnowsze Piła Wydarzenia

DĘBNO. 29 października w Domu Pomocy Społecznej w Dębnie (gm. Łobżenica) wybuchł pożar. Ogień pojawił się na drugim piętrze i szybko rozprzestrzenił się na wyższą kondygnację. Mieszkańców ewakuowano. Jednak nie wszystkich. Trzech zaginęło…

Całe to zdarzenie w DPS-ie było na szczęście pozorowane. Scenariusz zakładał pożar na drugim piętrze obiektu, rozprzestrzeniający się na trzecie piętro. W wyniku przeprowadzonej przez pracowników ewakuacji, stwierdzono że brakuje trójki mieszkańców.

-Działania strażaków polegały na odnalezieniu osób poszkodowanych i ich ewakuacja do strefy bezpiecznej, a także udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Równocześnie prowadzono działania mające na celu zlokalizowanie miejsca pożaru i jego ugaszenie. Prowadzono również nadzór nad 60 ewakuowanymi mieszkańcami – relacjonuje mł. asp. Mateusz Kentzer z KP PSP w Pile.

Jak dodaje, po zakończonych zajęciach uczestnicy mieli okazję zwiedzić Dom Pomocy Społecznej i zapoznać się z rozmieszczeniem pomieszczeń, ale także specyfiką, która może być przydatna w przypadku prowadzenia działań w podobnych obiektach.

W ćwiczeniach brała udział Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP nr 2 w Pile, a także jednostki z gminy Łobżenica, tj. OSP Łobżenica, OSP Dźwierszno, OSP Luchowo, OSP Wiktorówko oraz OSP Gromadno z gminy Wyrzysk. Do ćwiczeń zaproszono też jednostkę OSP Witosław z województwa kujawsko-pomorskiego, która w ramach obszarów chronionych zlokalizowana jest najbliżej do miejsca ćwiczeń.

-Tego typu zajęcia są doskonałą okazją do przećwiczenia w praktyce zdobytej wiedzy pożarniczej, ale również wypracowania współpracy pomiędzy służbami ratowniczymi a pracownikami zakładu – podkreśla Kentzer.

Całości przyglądał się st. kpt. Paweł Kamiński, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Pile wraz z kadrą dowódczą pilskiej Komendy oraz Filip Perliński, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Dębnie.

(Red.)

Fot. dh. Justyna Muszyńska, OSP Wiktorówko