W Wielkopolsce trwa akcja ?Paczka dla Powstańca?

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Trzcianka Wydarzenia

Żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady OT przemierzają Wielkopolskę, by dostarczyć mieszkającym tu Powstańcom Warszawskim paczki wypełnione polską żywnością. Akcja ma  wymiar ogólnopolski.

Paczki wypełnione narodowymi produktami  trafiają do ponad tysiąca powstańców warszawskich, którzy 76 lat temu walczyli o wyzwolenie Warszawy i mieszkają w Polsce. Celem akcji jest pokazanie wielowymiarowości patriotyzmu. Oprócz wartości duchowych, patriotyzm przejawia się również jako świadomość konsumencka.

W powstańczych paczkach znajduje się żywność krajowa i lokalne. Inauguracja programu, która miała miejsce  we wrześniu, jest symbolicznym podziękowaniem Powstańcom Warszawskim. Jak podkreślił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Józef Kasprzyk “To wyraz wdzięczności w wymiarze symbolu dla powstańców, których trud, wysiłek i determinację staramy się podkreślać każdego dnia zarówno w wymiarze wsparcia finansowego, jak i podarunkowego, i symbolicznego jak ten”.

W dostarczaniu paczek pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którym bliska jest idea Państwa Podziemnego. Do akcji przyłączyli się żołnierze 12 WBOT. Odwiedzili  bohaterów powstania, którzy mieszkają na terenie Wielkopolski.

Kombatanci są dla nas bardzo ważni, dlatego cieszymy się, że możemy na chwilę wywołać uśmiech na ich twarzach. W przeszłości zrobili dla naszych pokoleń o wiele więcej. To nie pierwszy raz, kiedy wielkopolscy terytorialsi działają na rzecz kombatantów. W trakcie pandemii COVID-19, monitorujemy stan i potrzeby tych osób. Pozostajemy w kontakcie z ich opiekunami i rodzinami, dostarczamy posiłki, leki, czy paczki żywnościowe. Takie spotkania to z kolei dla nas żywa lekcja historii ? tłumaczy szer. Marcin Mrówka z 12 WBOT, odpowiedzialny za kontakt z kombatantami.

 Żołnierze z wielkopolskiej brygady odwiedzili m.in. por. Krystynę Trzebiatkowską, pana  Zbigniewa Secomskiego, mjr. Janusza Gundermana i por. Jadwigę Górę
Akcja wpierana jest również przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

***

Inauguracja akcji ?Paczka dla Powstańca? odbyła się 30 września w siedzibie KOWR w Warszawie. ?Paczka dla Powstańca? to najnowsza odsłona promocji polskiej żywności organizowana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który przygotował paczki złożone tylko z wyrobów rodzimych producentów. Artykuły ? łącznie blisko 19 000 szt. ? zostały przekazane nieodpłatnie przez krajowych wytwórców żywności. W akcję zaangażował się także Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR), Związek Powstańców Warszawskich oraz Wojska Obrony Terytorialnej, które zapewniają dystrybucję paczek.

Ppor. Anna JASIŃSKA- PAWLIKOWSKA

Fot. : 12 WBOT