Wernisaż wystawy “Pasja i nauka”

Kultura Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, Starostwo Powiatowe w Pile oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Piły zapraszają na otwarcie wystawy prac twórców nieprofesjonalnych uczęszczających na warsztaty malarskie prowadzone w pracowni malarskiej BWA i UP, pod okiem dr hab. Elżbiety Wasyłyk, prof. Akademii Sztuki w Szczecinie.

Wernisaż odbędzie się w piątek, 7 czerwca, o godz. 18.00 w dawnej Małej Galerii BWA ? obecnie siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Piły – przy ul. Spacerowej 7 w Pile.

BWA i UP organizuje wystawę prac swoich ?podopiecznych? ? czyli osób dorosłych uczęszczających na warsztaty malarskie do galerii. Zajęcia prowadzi artystka malarka dr hab. Elżbieta Wasyłyk, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie. Zapowiada się interesująca wystawa.

Jednym z wielu kierunków działań BWAiUP jest edukacja plastyczna ? stąd warsztaty malarskie, które od wielu już lat funkcjonują przy Galerii. Zajęcia prowadzi zawsze artysta malarz, etatowy plastyk BWAiUP. Najpierw była to Ewa Podolak, później pałeczkę kształcenia przejął Janusz Argasiński, a od stycznia br. opiekunką i mentorką warsztatów jest Elżbieta Wasyłyk, wykładowczyni Akademii Sztuki w Szczecinie. Warsztaty mają na celu kształcenie zarówno odbiorców sztuki jak i przyszłych, potencjalnych twórców, a w zajęciach uczestniczą osoby dorosłe, dla których sztuka i malowanie są życiową pasją.

Na wystawie będziemy mogli podziwiać kilkadziesiąt obrazów.

-Gwarantuję, że ta wystawa dostarczy każdemu wielu pozytywnych emocji. Prace robią wrażenie. Dodam, że są różnorodne i każda znajdzie swojego odbiorcę ? zapewnia Edmund Wolski, dyrektor BWA i UP w Pile – Prace powstawały przez kilka miesięcy w zaciszu pracowni pod czujnym okiem Elżbiety Wasyłyk w ramach warsztatów malarskich, które jako BWA i UP prowadzimy ? dodaje E.Wolski.

Obejrzymy prace wykonane przez Teresę Bobin, Marię Dąbrowską, Krystynę Jagłę, Bożenę Jurewicz, Ewelinę Pastuszek, Barbarę Pawlak, Barbarę Taterkę, Ilonę Tecław oraz Eugeniusza Zarembę.

Dodajmy, że większość pań uczęszcza na warsztaty przy BWA od wielu lat ? część rozpoczynała kształcenie jeszcze pod okiem Ewy Podolak, w starej Galerii BWA przy ul. Ludowej. To kilkanaście lat ?szlifowania warsztatu?, tworzenia i pozostawania w klimacie sztuki? Stąd prace, które wyłaniają się spod pędzli warsztatowców, naprawdę budzą podziw. Będzie można zobaczyć m.in. kopie obrazów wielkich mistrzów malarstwa, jak i autorskie prace uczestników zajęć, w tym martwe natury.

Dydaktyka w pracowni malarskiej BWA przebiega dwoma nurtami. Pierwszy związany jest z odwzorowaniem dzieła sztuki, drugi wynika ze studium z natury. Ten drugi poziom jest znacznie trudniejszy. Wymaga on nie tylko umiejętności związanych z odwzorowaniem, ale i z kreacją tj. ustanowieniem formy: zarówno formy kompozycji w ekranie obrazu, która składa się z form poszczególnych kształtów rzeczy, jak również z formy przestrzeni i światła, które w obrazie malarskim decyduje o charakterze kolorystyki i różnicach walorowych, a zatem o malarskości obrazu ? wyjaśnia Elżbieta Wasyłyk. I dodaje: -Każdy początkujący, nie tylko twórca, uczy się poprzez odwzorowanie. Gdy nabierze biegłości i jednocześnie rozbuduje swoją pamięć wizualną i wyobraźnię, może w sposób naturalny przejść w przestrzeń sztuki. Osoby uczestniczące w zajęciach malarskich w pilskim BWA uczą się patrzeć i widzieć. Pogłębiają swoje umiejętności manualne i warsztatowe ? dodaje E. Wasyłyk.

Przypomnijmy, że działalność BWAiUP w Pile finansowana jest z budżetu Powiatu Pilskiego.

Wstęp na wystawę jest wolny.

 Edyta Kin