Witraże w starostwie po renowacji

Kultura Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. Jednym z wielu ciekawych elementów zdobiących zabytkowy, neorenesansowy budynek Starostwa Powiatowego w Złotowie niewątpliwie jest kolekcja unikatowych, secesyjnych witraży okiennych. Trzy z nich możemy oglądać w auli im. Adama Krysińskiego, tj. w pomieszczeniu, w którym odbywają się m.in.. sesje Rady Powiatu Złotowskiego.

 

W witrażu umieszczonym w środkowym oknie znajdują się dwa herby: Powiatu Złotowskiego oraz Miasta Złotowa. W górnej, zamkniętej półkoliście części dostrzec można insygnia ostatniego niemieckiego cesarza ? Wilhelma II. Lewy witraż (patrząc z wnętrza sali) zawiera wizerunek kobiety trzymającej w rękach młot i koło zębate. Stanowi ona personifikację przemysłu. Z kolei prawy witraż zdobi kobieta z sierpem ? uosobienie rolnictwa.

Kolejne trzy witraże umiejscowione  są w oknach znajdujących się w holu na pierwszym piętrze, w zachodniej części budynku.  Zamknięte półkoliście okna zawierają zdobienia o motywach geometrycznych. W centralnej części każdego z nich można zobaczyć inny widok. Są to kolejno: zimowy krajobraz, wiatrak oraz zamek.

 

Datę wykonania witraży oblicza się na rok 1911. W tym okresie (dokładnie w latach 1910-1912) trwała budowa siedziby władz powiatu. Dziś wiekowe witraże są już po pełnej renowacji wykonanej przez Pracownię Witraży z Koszalina.

 

 

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Złotowie FB