Wmanewrowani w ratownictwo medyczne

Czarnków Najnowsze Trzcianka Wydarzenia

TRZCIANKA. W sobotę, 25 września, w okolicy jeziora Sarcze odbyły się III Powiatowe Manewry Ratownictwa Medycznego Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego.

W ćwiczeniach udział wzięło 21 ekip – strażacy z obu jednostek ratowniczo-gaśniczych, druhowie z jednostek ochotniczych straży pożarnych oraz uczniowie klasy o profilu pożarniczym z Zespołu Szkół „Edukacja Lubasz”.

Po otwarciu manewrów i omówieniu zasad realizacji zadań przez Sędziego Głównego asp. Przemysława Grzybowskiego, uczestnicy udali się w teren, gdzie zostały rozmieszczone cztery pozorowane zdarzenia medyczne.

Mł. kpt. Artur Kłos: – Każdy ze scenariuszy zakładał inne zdarzenie. Ratownicy zmagali się między innymi z nagłym zatrzymaniem krążenia, krwotokiem oraz upadkiem z wysokości. Ostatnia ze scenek zakładała wypadek komunikacyjny z kilkoma osobami poszkodowanymi. Każda scenka oceniana była przez strażaków, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje z zakresu ratownictwa medycznego i stosowne doświadczenie. Na zakończenie każdej scenki członkowie ćwiczącego zastępu wspólnie z instruktorami omawiali wykonane zadanie. Nie było żadnych punktów czy ocen. Każde zdarzenie i wykonane czynności podsumowano wykazując co było dobrze zrobione, a co należy poprawić.

Bo celem manewrów były przede wszystkim ćwiczenia i poprawa umiejętności ratowników.

(Red.)
Fot. KP PSP Czarnków