Wracają przychodnie do pilskiego szpitala. W Wyrzysku powstaje oddział opiekuńczo-leczniczy dla obłożnie chorych

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. WYRZYSK. W Szpitalu Specjalistycznym w Pile od 10 listopada zaczną funkcjonować cztery nowe poradnie: otolaryngologiczna, chorób wewnętrznych, pediatrii i chirurgii klatki piersiowej. Z kolei w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku już 21 października pacjentów obłożnie chorych wymagających długoterminowego leczenia i pielęgnacji, będzie przyjmował nowy Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

– Zgodnie z zapowiedziami nowego dyrektora szpitala w Pile Wojciecha Szafrańskiego już wkrótce uruchomione zostaną przy szpitalu nowe poradnie, dzięki którym pacjenci będą mieli zapewnioną kompleksową opiekę medyczną. Prowadzić je będzie szpital, a nie prywatny najemca, jak było to jeszcze niedawno, kiedy pomieszczenia szpitalne były dzierżawione i to za grosze, a pieniądz z kontraktów trafiał do prywatnej kieszeni. W Wyrzysku z kolei powstanie oddział, który jest bardzo potrzebny, zwłaszcza dla ludzi starszych, obłożnie chorych, z problemami w poruszaniu się, wymagających całodobowej opieki. To pierwszy taki oddział w placówce powiatu pilskiego ? mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Starosta podkreśla, że otwarcie nowych poradni i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w szpitalu w Wyrzysku dowodzi, że w obu placówkach cały czas czynione są nowe inwestycje, na czym tylko korzystają pacjenci.
– Ogromna w tym zasługa naszych posłów Marty Kubiak, Marcina Porzucka i Grzegorza Piechowiaka, którzy przez minioną kadencję wspierali Powiat Pilski w tych działaniach, dzięki nim pozyskaliśmy dla obu placówek prawie 10 mln zł. W pilskim szpitalu otworzyliśmy pracownię elektrofizjologii, poczyniliśmy zakup nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, między innymi na odział intensywnej terapii i anestezjologii, w szpitalu w Wyrzysku otwarty został oddział rehabilitacji neurologicznej ?
przypomina starosta.

– Nowe usługi w obu placówkach opieki zdrowotnej w powiecie pilskim to dobra wiadomość dla pacjentów. Jako parlamentarzyści ziemi pilskiej staramy się wspierać Powiat Pilski w tych działaniach, podobnie jak samorząd województwa. Już wkrótce otwarty będzie Ośrodek Radioterapii w Pile, który decyzją ministra zdrowia otrzymał 7 mln na nowoczesny sprzęt. To będzie prawdziwy przełom w leczeniu chorób nowotworowych w naszym regionie ?dodaje poseł Marcin Porzucek.

8 poradni w szpitalu

Poradnie udało się uruchomić dzięki nowym kontraktom jakie szpital podpisał niedawno z NFZ. Na tym jednak nie koniec, dyrektor czyni starania o uruchomienie kolejnych szpitalnych poradni. Przed laty funkcjonowało ich ponad 20.
Obecnie, tych prowadzonych przez szpital, będzie już 8. Od czterech lat działa poradnia onkologiczna, od 2017 r. ? neurochirurgiczna, a od 1 stycznia 2019: położniczo-ginekologiczna i okulistyczna.

W nowych przychodniach, które będą otwarte 10 listopada przyjmować będą lekarze pracujący na oddziałach szpitalnych.
Pacjenci, jeśli zajdzie konieczność hospitalizacji, będą mieli łatwiejszy dostęp do oddziałów szpitala, podobnie, po opuszczeniu oddziału pacjent będzie mógł być objęty dalszą opieką medyczną na miejscu – wyjaśnia dyrektor szpitala Wojciech Szafrański.

Rejestracja do nowych poradni odbywać się będzie w rejestracji głównej, w holu przy wejściu do szpitala. Tel. 67 210 65 55.

Potrzebny oddział


Z kolei już 21 października w szpitalu w Wyrzysku uruchomiony zostanie nowy oddział Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, który będzie przyjmował ludzi obłożnie chorych. Pacjenci będą mieli zapewnioną tu całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską, rehabilitację ogólną, ruchową, logopedyczną i psychologiczną. Jak wyjaśnia dyrektor do spraw medycznych szpitala Almuetaz Bellah Nasrullah oddział będzie liczył 10 łóżek, a docelowo nawet 25.
Rejestracja i informacje: 67 210 98 26.

Starosta Pilski informuje jeszcze, że w przyszłorocznym budżecie powiatu na uruchomienie oddziału onkologicznego w pilskim szpitalu, który będzie ściśle współpracował z nowym Ośrodkiem Radiologii, planuje się przeznaczyć 2 mln zł.

 Powiat Pilski