Zajmują się transportem rannych z Ukrainy

Najnowsze Piła Podróże Wydarzenia
– Wojna w Ukrainie trwa nadal. Giną ludzie, dziesiątki, setki osób zostaje rannych. Dlatego odpowiadając na prośbę o wsparcie środkami transportu, zadecydowaliśmy o przekazaniu dwóch autobusów, które kończą służbę w naszych miejskich barwach – poinformował prezydent Piły Piotr Głowski.
Z prośbą o przekazanie autobusów na potrzeby walczących z rosyjską agresją żołnierzy ukraińskich, wystąpiła Fundacja HUMANOSH im. Sławy i Izka Wołosiańskich z Warszawy. Władze Piły i Miejski Zakład Komunikacji pozytywnie
odpowiedziały na apel i zadecydowały, że na Ukrainę pojadą dwa autobusy marki Solaris Urbino 10.
– Autobusy były użytkowane do końca, są sprawne i mają opuszczaną rampę. To ważne, bo autobusami z Piły, dysponować będą ukraińskie służby medyczne, przenoszące ludzi na noszach. Pojazdy mają również pneumatyczne zawieszenie, co
powinno ułatwić jazdę po nierównościach terenowych – powiedział Tadeusz Majewski, prezes MZK w Pile.
– Autobusy zostaną przerobione na ambulanse, by w najbliższym czasie mogły głównie służyć wywożeniu rannych z terenów walk i ewakuacji ich na tereny nie objęte wojną, lub do Polski, a następnie do innych państw Europy Zachodniej – poinformował prezydent Piły Piotr Głowski.
– Zajmujemy się transportem rannych z Ukrainy. Wspiera nas około 200 medyków z Polski i innych państw. Poszkodowani, konwojami złożonymi z około 30 ambulansów, są przewożeni na lotnisko pod Rzeszowem i w kierunku Przemyśla i
dalej samolotami na leczenie i rehabilitację do szpitali w Polsce i za granicą – relacjonowała przedstawicielka Fundacji HUMANOSH Lena Dąbek.
– Dziękuję bardzo panie prezydencie za dar – dodała L. Dąbek, wręczając P. Głowskiemu oprawioną pocztówkę, która stała się jednym z symboli oporu, jaki Ukraińcy stawiają rosyjskiemu najeźdźcy.
– Widokówka przedstawia wyspę Węży i żołnierza, który rosyjskiemu krążownikowi powiedział to, co wiemy, że powiedział – wyjaśnił dziennikarzom prezydent Piły.
Umowę o darowiźnie podpisali przedstawiciele pilskiego MZK i Fundacji HUMANOSH. Jak poinformowała Lena Dąbek, autobusy zostaną przerobione w Polsce i jak najszybciej wysłane do strefy przyfrontowej w Ukrainie.
Urząd Miasta Piły
Biuro Prezydenta
rzecznik prasowy UM Piły