PIŁA. W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Mokradeł, który przypada 2 lutego, Nadnotecki Instytut UAM w Pile wraz z Nadleśnictwem Zdrojowa Góra, Polskim Towarzystwem Leśnym – Koło przy UAM w Pile i Fundacja POLEM, LASEM zapraszają na zimową wycieczkę pieszą w Rynnie Jezior Kuźnickich. Wyprawę poprowadzą dr Paweł M. Owsianny i Mateusz Gutowski.
W pilskich lasach dość licznie występują tereny wodno-błotne ? w tym torfowiska czy mechowiska. Jedne z najcenniejszych i najlepiej zachowanych znajdują się w Rynnie Jezior Kuźnickich, w tym na terenie rezerwatu przyrody ?Kuźnik?.
Podczas wycieczki wzdłuż rzeki Rudy, wybiegając nieco poza granice rez. ?Kuźnik?, przybliżymy rolę mokradeł w przyrodzie i ich znaczenie dla człowieka. Przyjrzymy się działaniom ochronnym, prowadzonym przez Nadleśnictwo Zdrojowa Góra w celu zachowania tych cennych siedlisk. Nie zabraknie także ciekawych obserwacji przyrodniczych i pogadanek historyczno-krajoznawczych. Naszą zimową wędrówkę zakończymy wspólnym ogniskiem z kiełbaskami!
Kiedy? 2 lutego 2019, godz. 9:30
Gdzie? Zbiórka na parkingu przy Zalewie Koszyckim, na wysokości wejścia do rez. “Kuźnik”
Długość trasy? 6 km
Co warto zabrać? Ubiór dostosowany do warunków pogodowych, buty terenowe, prowiant, termos, kiełbaski na ognisko.
Wstęp wolny! Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wydarzeniu pod opieką osoby dorosłej lub po okazaniu zgody rodzica/prawnego opiekuna
Mokradła, czyli obszary wodno-błotne, to tereny bagien, błot i torfowisk, ale też zbiorniki wodne zarówno naturalne jak i sztuczne, stałe i okresowe, o wodach stojących lub płynących. Właściwe ich funkcjonowanie wspiera nasze wysiłki w walce ze zmianami klimatu: pochłaniają dwutlenek węgla, ograniczają powodzie, łagodzą skutki suszy, ograniczają wezbrania sztormowe i chronią wybrzeża. Naukowcy szacują jednak, że od lat siedemdziesiątych XX wieku zostało utraconych 35% mokradeł na świecie. Wspólne działania na rzecz ochrony i odtworzenia tych ekosystemów pomogą nam przygotować się na skutki zmian klimatu, radzić sobie z nimi oraz je niwelować.
Nadnotecki Instytut UAM FB