Wybuchowa budowa przy Pola. Prace wstrzymane!

Na sygnale Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. –W związku z występowaniem niewybuchów na terenie budowy hali sportowej przy ul. Pola,  podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu prac budowlanych – poinformował Starosta Pilski Eligiusz Komarowski. 
Od dzisiaj (18.10.) teren planowanych wykopów będzie sprawdzony przez wyspecjalizowaną firmę, która ?przeskanuje? go pod kątem występowania niewybuchów.

W razie znalezienia niebezpiecznych materiałów zostanie zlecone patrolowi saperskiemu ich przewiezienie i kontrolowana detonacja w zaplanowanym i uzgodnionym terminie z uwzględnieniem jak najmniejszej dolegliwości dla organizacji zajęć szkolnych czy przedszkolnych.  Ochrona naszego zdrowia i życia jest bowiem bezcenna i stanowi dla mnie najwyższy priorytet – podkreśla starosta Komarowski.

Przypomnijmy. Kilka dni temu podczas prac ziemnych przy rozpoczętej budowie hali sportowej przy Pola, pracownicy firmy budowlanej natrafili na niewybuchy z okresu II wojny światowej.  Stosowne służby zostały poinformowane, a teren budowy zabezpieczony. Po odjeździe saperów znów znaleziono niewybuch, prawdopodobnie  na pocisk o kalibrze 133 mm szynowej wyrzutni rakietowej BM-13 zwanej popularnie ????????.

Następnego dnia zajęcia zostały odwołane, a na Pola znów pojawili się saperzy. Wszystko wskazuje na to, że nie była to ich ostatnia wizyta.

(Red.) 

 Fot. E. Komarowski fb