Zamiast zysku dług na koncie. I to spory…

Na sygnale Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Właśnie w taki sposób zostają potraktowane przez przestępców osoby, które chcą w łatwy i szybki sposób zainwestować swoje pieniądze. W ostatnim czasie pojawił się w powiecie pilskim kolejny taki przypadek. Łupem padło ponad 160 tysięcy złotych.

W ostatnim czasie mężczyzna chciał w szybki sposób zainwestować swoje pieniądze. Szukając w internecie informacji na ten temat trafił na platformę internetową, która zajmuje się ?zarabianiem na kryptowalutach?. Mężczyzna utworzył tam konto oraz pozostawił kontakt do siebie. Po niedługim czasie zadzwonił do niego przedstawiciel biura obsługi, który wyjaśnił w jaki sposób mężczyzna może zainwestować pieniądze i przede wszystkim w jak krótkim czasie może na takiej transakcji zarobić.

Mężczyzna nie przewidując żadnego zagrożenia udostępnił konsultantowi swoje dane osobowe oraz dane karty kredytowej. Konsultant oznajmił, że następnego dnia skontaktuje się z nim jego osobisty manager i pokieruje go przez cały proces transakcji, na której zarobi swoje pierwsze pieniądze. Podczas tej rozmowy, osobisty opiekun polecił zainstalowanie w telefonie aplikacji ANYDESK. Aby odsunąć jakiekolwiek podejrzenia manager prosił o zalogowanie do platformy internetowej, gdzie mężczyzna miał zarobić pieniądze. Po chwili poprosił, aby zalogował się też na swoje konto bankowe. W trakcie rozmowy, zgodnie z poleceniem mężczyzna dobrowolnie przelał pieniądze w kwocie ponad 10 tysięcy złotych na wskazane przez managera konto. Rozmówca oznajmił, że po 12 godzinach zostaną podwojone oraz zwrócone na macierzyste konto. Następnego dnia, gdy mężczyzna zalogował się na swoje konto bankowe zauważył, że wszystkie jego pieniądze zniknęły, a ponadto zostało zaciągniętych kilka kredytów na kwotę blisko 150 tysięcy złotych. Jak doszło do tej sytuacji?

1. Dane osobowe oraz karty kredytowej:

Mężczyzna wykazał zainteresowanie inwestowaniem swoich pieniędzy tam, gdzie jest szybki i duży zysk. To dało sygnał do działania dla oszustów. Podszywając się za konsultantów i managerów dążyli tylko do tego, aby uzyskać dane dostępowe do konta bankowego, karty kredytowej oraz pełne dane mężczyzny. Ten komplet informacji wystarczył do zaciągnięcia kredytu.

2. Zainstalowanie aplikacji ANYDESK:

Aplikacja ANYDESK nie jest platformą internetową służącą do inwestowania swoich pieniędzy. Jest to specjalne oprogramowanie, które umożliwia udostępnienie ekranu urządzenia innemu użytkownikowi. Po jej zainstalowaniu i podłączeniu oszuści mogą zobaczyć każdy nasz krok jaki wykonujemy za pośrednictwem telefonu. To, co przeglądamy, co wyszukujemy, co piszemy, do kogo dzwonimy, a przede wszystkim w jaki sposób logujemy się do konta bankowego jest widoczne dla przestępców. Wszystkie kombinacje zabezpieczeń w postaci symboli, cyfr i znaków do jakiegokolwiek logowania są widoczne. Tak samo jak wiadomości SMS z kodami potwierdzającymi operacje za pośrednictwem platformy bankowej. Mając telefon w kieszeni lub torebce możemy być nawet nieświadomi, że w danym momencie ktoś dokonuje wypłaty, przelewu lub realizacji kredytu.

Funkcjonariusze apelują o zachowanie ostrożności i rozwagę, a przede wszystkim o nie instalowanie nieznanych aplikacji, które mogą skutecznie zagrozić bezpieczeństwu danych osobowych oraz pieniędzy zgromadzonych na kontach i lokatach bankowych.

Sierż. Wojciech Zeszot

KPP Piła