Zbyszek Rolniczak i Tomasz Wyrzykowski zabrali kulturę w drogę

Czarnków Kultura Najnowsze Trzcianka Wydarzenia

W minionych dwóch miesiącach mieszkańcy kilku miejscowości Powiatu Czarnkowsko ? Trzcianeckiego mieli okazję uczestniczyć w koncertach przygotowanych i realizowanych przez dwóch znakomitych muzyków: Zbyszka Rolniczaka i Tomasza Wyrzykowskiego. Wszystko w ramach projektu ?Kultura w drodze?, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

W programie tym muzycy podjęli się realizacji cyklu 6 koncertów pod tytułem ?Muzyczny przystanek? adresowanych do mieszkańców Powiatu Czarnkowsko -Trzcianeckiego mieszkających w niewielkich miejscowościach, oddalonych od instytucji kultury, mających utrudniony dostęp do wydarzeń artystyczno ? kulturalnych. To wyjątkowe przedsięwzięcie było także okazją do przybliżenia słuchaczom muzycznych pasji, technik gry na instrumentach, zainteresowania różnymi gatunkami muzycznymi takimi jak: bossa-nova, blues, jazz, ballada czy poezja śpiewana. Koncerty te miały również na celu integrację lokalnych społeczności, chociaż jak wiemy pandemia Covid – 19 skutecznie to utrudniała.

Podczas występów muzycy prezentowali autorskie kompozycje Zbigniewa Rolniczaka, który w swoim dorobku ma już dwie solowe płyty ? Zawrócony czas? i ?Pociąg do Bossanovy? oraz jedną z zespołem ?Na Piątym Progu? pod tytułem ?Prognoza Pogody…?

Pierwszy koncert w ramach cyklu odbył się 17 października w Mikołajewie i jak wszystkie pozostałe odbył się w rygorze sanitarnym zgodnie ze wskazaniami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wydarzenie miało miejsce z udziałem 25% publiczności, ale poza tym było nagrywane i transmitowane online na portalu społecznościowym. Publiczność wsłuchiwała się w teksty opisujące najpiękniejsze regiony naszego kraju, życie oraz problemy i dylematy człowieka żywo reagując na każdą wykonywaną piosenkę. Uczestnicy podziękowali artystom gromkimi brawami i aplauzem na stojąco.

Kolejny muzyczny przystanek to urocza wieś Łomnica. Koncert trwający niemal dwie godziny odbył się późnym popołudniem 5 listopada w tamtejszej sali wiejskiej. Organizatorzy zadbali o piękny wystrój sceny i całej sali tak, aby scenografia i piosenki wprowadziły słuchaczy w stan relaksu i pozwoliły zapomnieć o troskach dnia codziennego. Akompaniament pianina i fletu poprzecznego wzmocnił magiczny klimat i warstwę muzyczną spotkania na tyle, że bisom nie było końca. W podobnym klimacie muzycznym działacze społeczni Aktywnej Łomnicy już od kilku lat organizują w swojej wsi festiwal piosenki ?Łagodne Granie? na który Zbyszek Rolniczak jest co roku zapraszany. Tutaj jego piosenki są znane i śpiewane nie tylko przy okazji koncertów, ale również na ogniskach i spotkaniach towarzyskich. Występ był nagrywany oraz transmitowany na żywo między innymi w trzcianeckiej telewizji lokalnej.

Następne wydarzenia muzyczne odbyły się niestety już bez udziału publiczności. W związku z ograniczeniami spowodowanymi pandemią Covid-19, koncerty były nagrywane i transmitowane w czasie rzeczywistym za pośrednictwem mediów społecznościowych. W sobotni jesienny wieczór, 7 listopada, o godzinie 1900 duet muzyków zagościł w sali wiejskiej w Przyłękach. Pomimo braku publiczności sołtys Przyłęk zadbał, by występ dotarł do jak największej liczby odbiorców, upubliczniając transmisję koncertu oraz tworząc na stronie Przyłęki Wieś informacje ze zdjęciami z tego wydarzenia. Granie bez publiczności jest nie lada wyzwaniem dla wykonawców, bo jak sami mówią towarzyszy im stres i trema spowodowana brakiem reakcji sali  i płynącej od widzów energii.

Już kolejnego dnia muzyka duetu Rolniczak&Wyrzykowski popłynęła online z sali wiejskiej w Rychliku. Tym razem przez tamtejszy fanpage Rychlickie Wieści. W ciągu dwóch tygodni koncert miał 5100 odsłon i ciągle chętni mają możliwość jego obejrzenia. Także Rychlik odwiedziła lokalna telewizja z Trzcianki, która następnego dnia wyemitowała obszerny materiał z tego wydarzenia.

Kolejny ?Muzyczny przystanek? to wizyta w Romanowie Dolnym w dniu 14 listopada, w gościnnych progach firmy Komat dysponującej nowoczesnym sprzętem, który umożliwił przeprowadzenie transmisji online na kanale Youtube. To był koncert pełen emocji ponieważ w tym dniu odbyło się również ostatnie pożegnanie przyjaciela duetu Rolniczak&Wyrzykowski, muzyka, artysty, pedagoga, wspaniałego człowieka,  Michała Górznego.

Zwieńczeniem całego cyklu koncertów było spotkanie, które odbyło się 15 listopada w Radolinie. Tak jak dotychczasowe koncerty, tak i ten został zarejestrowany, a jego fragmenty udostępnione w mediach społecznościowych.

Wszystkie koncerty bez udziału publiczności miały nieco inny wymiar. Internet stał się salą koncertową, a publiczność nie mogła w pełni dotknąć muzyki. Mimo to wykonawcy mają wielką nadzieję, że spełnili oczekiwania słuchaczy i publiczność mogła przeżyć sporą dawkę emocji, wzruszeń i refleksji.

Zbyszek Rolniczak i Tomek Wyrzykowski pragną podziękować wszystkim, którzy pomogli w realizacji koncertów w ramach projektu ?Kultura w drodze? pod wspólnym tytułem ?Muzyczny przystanek?. Szczególne podziękowania kierują do: Koła Gospodyń Wiejskich ?Mikobabki? i pani Moniki Rzysko z Mikołajewa, Stowarzyszenia Towarzystwa Przyjaciół Wsi oraz pani Agnieszki Warnkowskiej z Rychlika, Sołectwa Radolin i pani Karoliny Boch ? Bobik, Sołectwa Romanowo Dolne i pani Hanny Rzysko ? Żukowskiej oraz firmie Komat i pana Mieczysława Kozłowskiego z Romanowa Dolnego, Sołectwa Przyłęki i pana Marcina Skrzypka z Przyłęk, Sołectwa Łomnica i pani Anety Flis z Łomnicy oraz cudownej publiczności Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego.

Miejskie Centrum Kultury