Zegary słoneczne na 100-lecie Wiktorówka

Najnowsze Piła Wydarzenia

WIKTORÓWKO. Wieś Wiktorówko w gminie Łobżenica obchodzi w tym roku jubileusz 100-lecia. Wieś powstała w 1921 roku z połączenia dwóch miejscowości: Łochocin i Wiktorowo. Na 100-lecie obchodów 3 maja uruchomiono w Wiktorówku dwa zegary słoneczne.

  
– Moim zamiarem było postawienie czegoś trwałego, co upamiętniałoby tę rocznicę. Dużo rozmawiałem z mieszkańcami i jedna z osób podsunęła mi właśnie pomysł związany z zegarem słonecznym. W związku z tym, że wieś jest długa postanowiliśmy zamontować dwa zegary, na dwóch końcach wsi. Będą one odmierzać nam kolejne godziny i lata ? mówi Franciszek Kapeja, sołtys wsi Wiktorówko.
 
– Wiktorówko to wieś, która ma dla mnie wyjątkowe znaczenie dlatego, że to tutaj właśnie spędzałem najpiękniejsze wakacje swojego dzieciństwa. Sentyment do tej miejscowości i jej mieszkańców pozostał mi do dziś ? mówi starosta pilski Eligiusz Komarowski.
 
– Wiktorówko to moja rodzinna wieś, gospodarna i pracowita. Ten piękny jubileusz powinien być powodem do dumy dla wszystkich mieszkańców i zarazem motywacją do dalszego działania ? dodaje Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile.
 
W uroczystości udział wzięła m.in. poseł Marta Kubiak oraz Ewa Ramusiewicz i Zdzisława Bosak-Kawa, radne Rady Powiatu w Pile.   

Wiktorówko ma układ tzw. ulicówki rozciągającej się na przestrzeni ok. 5 km, począwszy do Górki Klasztornej aż do Kruszek. Zabudowa wsi to ok. 80 siedlisk, rozrzuconych na całym tym odcinku. Wieś  liczy blisko 500 mieszkańców. Część wsi należy do parafii łobżenickiej, a część do góreckiej. Znajduje się tu Szkoła Podstawowa i remiza OSP.
Mieszkańcom Wiktorówka z okazji jubileuszu ich wsi, składamy życzenia wszystkiego najlepszego!

Powiat Pilski