WAŁCZ. Dwaj mieszkańcy Wałcza powinni być wzorem do naśladowania dla tych wszystkich, którzy uważają, że „Znalezione nie kradzione”.
Do jednostki Policji w Wałczu zatelefonował mężczyzna, informując dyżurnego jednostki o tym, że znalazł pieniądze w kwocie 420 zł.
-Banknoty były porozrzucane, tak jakby komuś wypadły. Zgłaszający ten fakt 39-latek spieszył się do pracy, dlatego nie mógł osobiście przekazać znalezionych pieniędzy. Poprosił więc o przybycie patrolu Policji – informuje asp. Beata Budzyń z wałeckiej KPP. –Teraz policjanci będą ustalać, do kogo należą znalezione pieniądze. Jeśli nie znajdą prawowitego właściciela, zguba zostanie przekazana do biura rzeczy znalezionych, które znajduje się w Starostwie Powiatowym.
Podobnie zachował się inny mężczyzna po ?czterdziestce?, który znalazł 408 zł, a oprócz tego, w męskim portfelu – jak się okazało mieszkańca powiatu białogardzkiego – znajdowała się karta bankomatowa i dowód osobisty.
-Mężczyzna chwilę odczekał, myśląc, że właściciel wróci po zgubę. Tak się jednak nie stało. W związku z tym długo nie zastanawiając się przekazał je policjantom – dodaje Budzyń. – Obaj mężczyźni szanujący cudzą własność, zachowali się jak należy. Oni wiedzą, że powiedzenie ?Znalezione nie kradzione? nie ma żadnego pokrycia w przepisach.
Warto wiedzieć!
Znaleźne to pewnego rodzaju nagroda za uczciwość znalazcy rzeczy, który postanowił zwrócić ją prawowitemu właścicielowi. Znaleźne wynosi 1/10 wartości rzeczy i można się go domagać po dopełnieniu określonych obowiązków. Podstawa prawna: ustawa o zmianie ustawy o rzeczach znalezionych DzU z 21 sierpnia 2018 r., poz. 1599 .
Kto znalazł rzecz i zna osobę uprawnioną do jej odbioru oraz jej miejsce pobytu, niezwłocznie zawiadamia ją o znalezieniu rzeczy i wzywa do jej odbioru.
Kto znalazł rzecz i nie zna osoby uprawnionej do jej odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, niezwłocznie zawiadamia o znalezieniu rzeczy starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania znalazcy lub miejsce znalezienia rzeczy.
Kto znalazł rzecz, której posiadanie wymaga pozwolenia, w szczególności broń, amunicję, materiały wybuchowe albo dowód osobisty lub paszport, niezwłocznie oddaje rzecz najbliższej jednostce organizacyjnej Policji, a jeżeli oddanie rzeczy wiązałoby się z zagrożeniem życia lub zdrowia – zawiadamia o miejscu, w którym rzecz się znajduje.
(Red.)/ KPP Wałcz
Fot. Pixabay